Reklama

Siły zbrojne

Kanada kupi śmigłowce uderzeniowe? Rekomendacja dla rządu

 • Fot. Litgrid
  Fot. Litgrid

Jednym z priorytetów dla kanadyjskich sił zbrojnych jest zakup 24 śmigłowców uderzeniowych – rekomenduje w swoim ostatnim raporcie Stała Komisja Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Jest to jedna z określonych w dokumencie około 30 „naglących luk w zdolnościach operacyjnych”. Warto zaznaczyć, że Kanada obecnie nie posiada ani jednego śmigłowca szturmowego, a jedynie uzbrojone w karabiny maszynowe wielozadaniowe CH-146 Griffon. 

Raport Senackiej Stałej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony obejmuje zalecenia dla rządu Kanady w zakresie floty śmigłowców. Poruszono w nim kwestie takie, jak potrzeba zwiększenia floty ciężkich śmigłowców transportowych CH-147F Chinook (CH-47F) czy ratowniczych CH-149 Cormorant (wariant AW101 Merlin), jak również planowaną wymianę średnich maszyn wielozadaniowych CH-146 Griffon, czyli specjalnej wersji cywilnego Bell 412EP na maszyny stricte bojowe.

Szczególnie pilne jest zdaniem Komisji nie tylko zastąpienie silnie wyeksploatowanych w misjach zagranicznych śmigłowców CH-146 Griffon maszynami stricte wojskowymi, posiadającymi znacznie wyższe walory w zakresie bezpieczeństwa i uzbrojenia, ale też zakup maszyn uderzeniowych.

CH-146 Griffon Kanada
CH-146 Griffon. Fot. DoD

Czytaj też: Kanada kupuje Super Hornety. Wysłano LoR

Dotąd kanadyjskie siły powietrzne nie posiadały na uzbrojeniu śmigłowca bojowego klasy AH-64 Apache. Do zadań eskorty i wsparcia ogniowego używano właśnie Griffonów, czyli zmodyfikowanych na potrzeby Royal Canadin Air Force cywilnych śmigłowców Bell 412EP. Podczas misji w Afganistanie były one uzbrojone w karabiny Dillon M134D Minigun kalibru 7,62 mm, co okazało się dalece niewystarczające.

Dlatego też Komisja zaleca rządowi Kanady w raporcie z 8 maja br. zakup 24 śmigłowców uderzeniowych klasy AH-64E Apache Guardian czy AH-1Z Viper. Uznano to za priorytet wyższy nawet od wymiany floty 95 śmigłowców CH-146 Griffon, których służba ma się zakończyć w 2021 roku. Może to być zmiana rewolucyjna nie tylko ze względu na znaczne koszty, ale również w związku z potrzebą wyszkolenia zarówno załóg, jak i oficerów dowodzących jednostkami o całkiem nowym dla kanadyjskiego lotnictwa przeznaczeniu i specyfice działania. 

Reklama

Komentarze (6)

 1. say69mat

  @def24.pl: Kanada kupi śmigłowce uderzeniowe? Rekomendacja dla rządu say69mat: Trudno się dziwić, skoro FR wkracza ze swoimi siłami zbrojnymi na obszar Arktyki. Pojawia się problem szczelności północnej granicy Kanady. Oraz - potencjalnie - perspektywa wojny, np ... hybrydowej.

  1. klaus

   Perspektywa wojny hybrydowej? A komu tam separatyzm przyjdzie do głowy?! Niedźwiedziom polarnym?!

  2. gnago

   Myślisz że bryły metalu naszpikowana elektroniką i martwa ,bo producent gwarantuje tylko do - 50 stopni funkcjonalnośc produktu coś dadzą?

 2. Tomcat

  Kanada z tak okromnym terytorium może sobie pozwolić na tak słabą armię dla tego że jest strategicznie położona względem swojego sojusznika USA który to sojusznik nie pozwoli by Kanadzie stało się coś złego

 3. Junger

  Prostota budowy, łatwość obsługi, wysoki poziom gotowości bojowej, mniejszy zespół obsługi naziemnej i w konsekwencji niższe koszty utrzymania przemawiają za Ah-1Z Viper. Ponadto, na uwagę zasługują zdolności głowicy optoelektronicznej i awionika. Natomiast radar nad wirnikiem Guardiana i możliwość wykorzystania Hellfire Longbow powoduje, że Ah-64 pod tym względem nie ma sobie równych. Co prawda Viper też ma możliwość przenoszenia radaru na skrzydle, co jednak wystawia w większym stopniu sylwetkę śmigłowca.

  1. kuki

   Nie da rady. Po pierwsze tylko dwóch użytkowników tej wersji: USA i Pakistan, nawet starszych wersji Cobra i Super Cobra to w Europie tylko niezbyt stabilna ostatnio Turcja używa a reszta to jakieś "egzotyczne" dla nas kraje, więc w tym względzie dużo lepiej wypada Apache (większa/szybsza dostępność części) no i serwisowany mógłby być w Europie, może nawet i montaż końcowy (co prawda nie u nas, ale brytyjskie były składane przez Westland Helicopters, które jest częścią Augusty Westland, więc może u nich). Po drugie my prawdopodobnie nie będziemy chcieli rakiet Hellfire tylko będziemy chcieli zintegrować ze Spike lub tym co zostanie wybrane w programie Karabela (a sądzę, że będzie to właśnie Spike-ER lub NLOS). No i po trzecie: biorąc pod uwagę to jak śmiesznie małą liczbę zamierzalibyśmy kupić to Apache wydaje się najlepszym wyborem, bo po prostu dysponuje największą siłą ognia n jedną maszynę (16 ppk + działko 30 mm z zapasem amunicji 1200 sztuk).

  2. Abc

   Guardian nie ma radaru nad wirnikiem.

 4. MARIAN

  Kanadę mogą uratować tylko i wyłącznie jak w przypadku Polski śmigłowce "specjalsów",..MH-6 Little Bird oraz jego szturmowy wariant AH-6 Little Bird ...reszta to próżność.. ..

  1. ewa

   co za głupoty wypisujesz...jako modele na TV są fajne to fakt.

 5. PP

  A my kiedy odbudujemy zdolności w tym zakresie?

  1. echo

   Jak dowództwo OT zamarzy sobie mieć w posiadaniu śmigłowce.

 6. prawnik

  Parafrazując klasyków tego forum "Griffony do wzięcia -95 sztuk -brać ":)

  1. Vox

   Zapomniałeś dodać "na wczoraj".

  2. cc

   brać

  3. Ad_summam

   To my to mamy złomować, czy jak?

Reklama