Reklama

Siły zbrojne

Ukraińska kampania powietrzno-morska. Jak wyzwolono Wyspę Węży [ANALIZA]

Desant z Mi-8 (zdjęcie ilustracyjne)
Desant z Mi-8 (zdjęcie ilustracyjne)
Autor. wojska powietrzno-desantowe sił zbrojnych Ukrainy

Dla Dowództwa Operacyjnego „Południe” Sił Zbrojnych Ukrainy jednym z kluczowych wydarzeń w okresie kwiecień-maj była kampania powietrzno-morska o kontrolę nad strategicznie położoną, chociaż niewielką, Wyspą Węży. Operacja miała charakter etapowy, przy czym zaangażowano w niej znaczące siły wspomnianego DO „Piwdeń” - powietrzne, morskie, specjalne i artylerii. Maleńka Wyspa Węży, czyli Ostriw Zmijinyj (zaledwie 0,205 km²), ma znaczenie strategiczne - położona w delcie Dunaju, przy ustawieniu tam systemów przeciwlotniczych czy przeciwokrętowych, pozwala kontrolować wybrzeże Rumunii i morski transfer do Odessy.

Reklama

Sytuację wokół Wyspy Węży zmieniło w połowie kwietnia zatopienie dwoma pociskami przeciwokrętowymi "Neptun" krążownika "Moskwa", który roztaczał nad tym rejonem parasol obrony przeciwlotniczej. Jak już dzisiaj wiemy, bez okrętu flagowego Floty Czarnomorskiej, osłona powietrzna sił na wyspie była utrudniona, zwłaszcza wobec bezzałogowych TB2 Bayraktar, które mogły prowadzić obserwację garnizonu z daleka, dzięki czemu DO "Południe" miało dość dobrą świadomość sytuacyjną na danym obszarze i mogło starannie zaplanować eliminację celów na wyspie - w pierwszej kolejności systemów OPL.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama