Reklama

Siły zbrojne

Kamienie milowe na życiowej drodze

Pożegnanie oficerów w Dowództwie Wojsk Lądowych - fot. st. chor. Grzegorz Litwin
Pożegnanie oficerów w Dowództwie Wojsk Lądowych - fot. st. chor. Grzegorz Litwin

Wyjątkowy charakter miało pożegnanie oficerów, które odbyło się 28 stycznia 2013 roku w Dowództwie Wojsk Lądowych. Tego dnia pożegnano ponad trzydziestu oficerów kończących zawodową służbę wojskową i opuszczających szeregi Wojsk Lądowych oraz powitano trzynastu nowo mianowanych.Niezwykłość tej chwili podkreśliła nie tylko liczba uczestników uroczystej zbiórki, ale również fakt, że odbyło się ono wyjątkowo w Klubie Wojsk Lądowych. W obecności sztandaru i kierowniczej kadry Dowództwa i zaproszonych gości generał broni Zbigniew Głowienia podziękował za służbę 32 oficerom, w tym dwóm generałom. Kończąc służbę wojskową z mundurem pożegnali się: generał brygady Jarosław Wierzcholski, generał brygady Krzysztof Makowski, pułkownicy: Grzegorz Gocajna, Leszek Stypik, Krzysztof Gradys (wyróżniony Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych RP), Marek Skubiszewski, Marek Wróblewski, Jerzy Kopeć, Tomasz Czechowski, Janusz Trzpis, Mirosław Polasik, Ryszard Kretkowski, ksiądz Michał Dudicz, podpułkownicy: Stanisław Gorzelańczyk (wyróżniony Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych RP), Sławomir Mizerski, Andrzej Cieślik (wyróżniony Odznaką za Rany i Kontuzje z jedną gwiazdką), Marek Płudowski, Kazimierz Baciak (odznaczony Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę), Adam Bosy (odznaczony Złotym Medalem za Długoletnią Służbę), Henryk Pożoga, Grzegorz Majewski, Ryszard Jóźwiak oraz major Sławomir Terpiński.

„Wszyscy panowie doskonale wiecie, że w etos służby żołnierskiej wpisane są ciągłe zmiany, konieczność poddawania się coraz to nowym sprawdzianom. Zarówno ci, którzy po wieloletniej służbie żegnają się z nami kończąc służbę wojskową, jak i ci odchodzący na nowe stanowiska służbowe, wpisują się w ten proces ciągłych zmian. Dziękuję Wam za wykonywane przez Was obowiązki na wszystkich stanowiskach. Szkoliliście swoich podwładnych na poligonach, pełniliście służbę poza granicami kraju, uczestniczyliście w ćwiczeniach międzynarodowych. Przez minione lata służby pogłębialiście swoją wiedzę, swój dorobek na kolejnych stanowiskach, a także pomnażaliście dorobek podległych Wam zespołów i całych jednostek, którymi dowodziliście. Zdobyliście bagaż doświadczeń, którym dzieliliście się ze swoimi podwładnymi. Wielu z Was stanowiło wzór do naśladowania i było autorytetami nie tylko dla podwładnych, ale również kolegów i współpracowników. Za to wszystko Wam dzisiaj dziękuję i mam nadzieję, że to bogate doświadczenie wykorzystacie na nowym etapie swego życia, zachowując jednocześnie miłe wspomnienia z okresu służby w Wojskach Lądowych. Możecie być dumni z tego, czego dokonaliście” – mówił, zwracając się do żegnanych Dowódca Wojsk Lądowych.

Tego dnia służbę w Wojskach Lądowych, przechodząc na kolejne stanowiska służbowe do innych instytucji, zakończyli: pułkownik Krzysztof Siwek, pułkownik Tomasz Grudziński, pułkownik Sławomir Waliszewski, podpułkownik Tomasz Szulejko awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia pułkownika, podpułkownik Mieczysław Żurawski, podpułkownik Łukasz Andrzejewski – Popow, major Tomasz Sawczuk awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia podpułkownika (wyróżniony Odznaką Honorową Wojsk Lądowych), major Krzysztof Buchholtz awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia podpułkownika i major Karol Kruk awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia podpułkownika.

Na wyższe stanowiska w Dowództwie wyznaczeni zostali: podpułkownik Waldemar Janiak awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia pułkownika, podpułkownik Mirosław Ciężkowski, podpułkownik Zbigniew Nowak, major Wojciech Dalka awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia podpułkownika, major Grzegorz Smerecki awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia podpułkownika, major Andrzej Kowal awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia podpułkownika, major Grzegorz Bednarski awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia podpułkownika, major Janusz Zając awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia podpułkownika, major Sławomir Kasiorkiewicz awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia podpułkownika, major Jarosław Chojnacki, kapitan Rafał Dzierwa awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia majora, kapitan Jacek Kotłowski awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia majora, chorąży Krzysztof Podkuliński awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia starszego chorążego.

Dotychczasowy dowódca 4 pułku przeciwlotniczego pułkownik Marek Śmietana obejmie stanowisko Szefa OPL 12 Dywizji Zmechanizowanej.

„Los każdego człowieka znaczą kamienie milowe. Los żołnierza znaczą takie same kamienie, a  są nimi kolejne stanowiska i zadania do zrealizowania, wyzwania i stopnie wojskowe. Dzisiaj dotarliśmy do kolejnych kamieni milowych. Dla jednych oznaczają one nowe stanowiska służbowe i awanse. Dla innych, tych których ja dzisiaj reprezentuję, oznacza to najpoważniejszy kamień milowy związany z zakończeniem służby wojskowej. Zapewniam panów, że decyzja o zakończeniu służby wojskowej dla nikogo z nas nie była decyzją łatwą. Jest to jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu, czego nikomu na tej sali tłumaczyć nie muszę” – podkreślał przemawiający w imieniu żegnanych generał brygady Jarosław Wierzcholski. „Odchodzimy wszyscy w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, zrealizowanych zadań, osiągniętych celów. Osiągaliśmy te cele w doskonale zorganizowanym Dowództwie Wojsk Lądowych. Dlatego chciałbym podziękować Panu Generałowi za Pański leadership, za to że Pan sprawnie, rozważnie i bardzo spokojnie dowodził nami” – dziękował generałowi Głowience odchodzący szef Wojsk Rakietowych i Artylerii. Słowa podziękowania skierował także do Zastępcy Dowódcy generała dywizji Andrzeja Malinowskiego oraz Szefa Szkolenia Wojsk Lądowych generała dywizji Marka Tomaszyckiego. Nie zapomniał o wszystkich podwładnych, współpracownikach w Dowództwie i podległych jednostkach. „Pamiętamy o tym, że zadania przez nas tworzone nie trafiały w próżnię, ale spływały do jednostek – do dowódców dywizji, brygad, pułków, batalionów, komendantów centrów i ośrodków szkolenia. Szanowni Panowie, za Waszą wyrozumiałość w stosunku do naszych ułomności serdecznie chcę Wam podziękować. Bez Waszego wsparcia i zrozumienia zadania, które powstawały na szczeblu Wojsk Lądowych, nie zostałyby nigdy zaimplementowane” – podkreślał generał Wierzcholski.

Tak zacne grono oficerów kończących zawodową służbę wojskową oraz opuszczających szeregi Wojsk Lądowych pożegnała nie tylko kierownicza kadra Dowództwa, ale także dowódcy wszystkich trzech dywizji, dowódcy i przedstawiciele jednostek podległych Dowódcy Wojsk Lądowych, a także byli żołnierze Wojsk Lądowych służący obecnie w innych strukturach, jak Dyrektor Departamentu Kontroli MON generał brygady Grzegorz Duda i Szef Sztabu - Zastępca Dowódcy Operacyjnego generał dywizji Jerzy Michałowski.

Ceremonię pożegnania zakończyła wspólna fotografia oraz uroczysty poczęstunek, na który wszystkich obecnych zaprosił gospodarz – generał broni Zbigniew Głowienka.

Jacek Matuszak
Reklama

Komentarze (1)

  1. Larry Fox

    Zapraszamy do serwisu pożyczki 24 godzin Czy próbowałeś uzyskać kredyty z banków bez sukcesu? Pilnie potrzebują pieniędzy, aby wyjść z długów? Potrzebujesz pieniędzy na rozwój lub utworzenie własnej firmy? Uzyskać pożyczkę od jednego z wiodących brytyjskich firm pożyczkowych. Kredyt Service jest 24 godzin jeden z największych pożyczek zabezpieczonych firm w Wielkiej Brytanii, a nasz przyjazny i doświadczony personel jest w stanie przetwarzać aplikacji szybko i sprawnie. Możesz pożyczyć dowolną termin od 1 do 25 lat i pożyczyć każdą kwotę od £ 2,000 do £ 50.000.000,00 na dowolny cel. O niskim oprocentowaniu w wysokości 3% na wszystkich częściach świata.Aplikacja jest dostępna dla wnioskodawców, którzy są 18 lat i powyżej. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt poprzez e-mail: [email protected] pozdrawiam Larry Fox

Reklama