Reklama

Siły zbrojne

Kamery Thales dla indyjskich czołgów T-90

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Koncern Thales otrzymał zamówienie na dostawę kamer termowizyjnych Catherine, które zostaną zamontowane w systemach obserwacyjnych indyjskich czołgów T-90.

Zgodnie z podpisaną umową Thales ma dostarczyć 260 kompaktowych kamer termowizyjnych LWIR (pracujące w długofalowym paśmie podczerwieni 8 ÷ 14 μm) Catherine oraz technologię ich montażu w systemach obserwacyjnych TI Sight (firmy Beltech), wykorzystywanych w indyjskich czołgach T-90.

Wybór producenta nie budzi zdziwienia, ponieważ kamery Catherine są już wykorzystywane w Indiach przez wojska lądowe. W sumie Thales sprzedał ponad 7000 tych urządzeń, zamontowanych na całym świecie na ponad 30 typach pojazdów.

Nowy kontrakt może być kolejnym krokiem na drodze do przeniesienia do Indii całej linii produkcyjnej nowoczesnych systemów termowizyjnych.

Reklama

Komentarze (8)

 1. 45

  Żaden kraj,USA też ,nie sprzeda wam swoich systemów SKO.Czytałem wypowiedź włoskiego generała lotnictwa który powiedział że wszystkie samoloty otrzymane od USA były ubożej wyposarzone jak dla USA.Dlatego izrael nie kupuje w usa nic tylko opracowuje własne.Pisanie inaczej to bajeczki dla dzieci.Wersja eksportowa znaczy uboga.

  1. Davien

   Ciekawe bajki wypisujesz bo na przykład nasze F-16 były znacznie nowocześniejsze niż falcony używane przez USA.

 2. Jaksar

  a poprzez Indie trafią jak zwykle do Rosji. Francja, niemcy i kilka innych krajów Europy zachodniej regularnie omijają embargo na dostawę dla sił FR nowoczesnych technologi... To jest polityczna hipokryzja!

  1. Rioletto

   Nie trafi. Trafi jedynie na Indyjskie T-90 .

 3. 45

  Ludziska ta firma od lat zaopatruje Rosję w tego typu urządzenia,wejdziecie na yt to tam był filmik z centrum serwisowego Thalesa w Rosji./niestety po rusku/tam to wszystko pokazowali były i cywilne i wojskowe .Do tej pory kupowali to przez Białoruś więc nie rozumiem po co im hindusi.Hindusi w Rosji kupili czołgi urządzenia kupuje się osobno.Z tego co wiem Rosja nie sprzedaje swoich systemów kierowania ogniem za granicę.Producenci rosyjscy instalują na swoim sprzęcie systemy produkcji izraelskiej.Nawet na tych co idą do krajów arabskich.

  1. Rioletto

   Rosjanie sprzedaja swoje SKO, po prostu spora czesc odbiorców nie docenia rosyjskich rozwiązań w tym zakresie i woli kupić inne.

 4. Szyk Cech

  Thales sprzedał ponad 7k tych kamer Catherine. A tym czasem u nas... nawet wojsko nie chce zamawiać naszych o podobnych parametrach... Nie mówiąc już o zamówieniach zagranicznych...

  1. nilud

   Właśnie. Wstawmy KLW do wozów w Polsce to będzie można konkurować i za granicą. A tymczasem na Rosomakach bodajże właśnie Francuzi, w wieży bezzałogowej WBE ma Włochów... Ech, takie wsparcie polskiej zbrojeniówki, a kamera podobno niezła.

  2. Jaksar

   są prowadzone audyty i sondaże rynku, pozatym ustala się wymogi dla potrzeb naszej armi...jak będzie kasa to kupi się kilka sztuk na defilady :)

 5. Piotr34

  Czyzby rosyjska "supertechnologia" ktorej "nie szkodza sankcje" okazala sie nie spelaniac wymagan?

  1. Jaksar

   dlaczego ruska? przecież na zmodenrizowanych T72 oraz na T90 już od lat są instalowane urządzenia optyczne Thalesa. Oficjalnie w związku z embardiem Francja nie dostarcza już tych urządzeń jednakże nieoficjalnie mają rosjanie pełne magazyny tego! Nowoczesne, usprawnione w ostatnich 2 latach Thales dostarcza właśnie przez takie Kraje jak Indie lub inne kupujące rosyjski sprzęt wojskowy. Nasze urządzenia optyczne dla Leopardów ustępują znacznie jakościowo urządzeniom które rosjanie na swoich czołgach instalują!

 6. 45

  O ruskiej technologii to są kawały.Ja bym się nie śmial ,nam pokazali w latach 80-tych sowiecki dalmierz laserowy dwóch ludzi go nosiło.Na zachodzie to była duża lornetka.Ale zasięg tego ruska był zawalisty,USA podobne miało na czołgach.Zachód poszedł w miniaturyzacje ruscy śrubuja parametry.I na koniec ostatni znany mi pojedynek wygrali ruscy,którzy dokopali niemcom 9do7.T-80 kontra leo2a6m.Od tej pory zachod odmawia wszelkiej formy zawodów.Jest mit leo najlepszy i tyle.O ruskim sprzęcie wiemy tyle co oni sami napiszą.

  1. Davien

   A gdzie miał miejsce ten pojedynek , w twojej głowie bo niczego takiego nie było, a T-80 dla Leo2A4 nie jest przeciwnikiem, co dopiero dla A6

 7. wuko

  Czyżby na czołgach t-90 dostarczonych kiedyś przez Rosjan nie było termowizorów?

  1. Tyle w temacie

   Oczywiście że były, ale trzeba znaleźć sposób na obejście embarga, oficjalnie francuzi nie dostarczają sprzętu wojskowego do Rosji, po przeniesieniu linii montażowej do Indii to hindusi będą dostarczać termowizory do rosji a francuzi liczyć kasę.

 8. rozczochrany

  Dlaczego PCO nie wysłało propozycji montażu kamer KLW-1 Asteria? Indie to wielki rynek zbrojeniowy na którym byliśmy jeszcze niedawno obecni z polskimi wyrobami. Wyroby polskiej zbrojeniówki same się nie będą sprzedawać. Trzeba działać prezesi, dyrektorzy i panowie z działu handlowego firmy.

Reklama