Reklama

Siły zbrojne

Kaliningrad: 3000 żołnierzy w gotowości bojowej

Zdjęcie poglądowe. Fot. mil.ru
Zdjęcie poglądowe. Fot. mil.ru

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, w ramach sprawdzianu gotowości bojowej trybie alarmowym skierowano na różnego rodzaju ćwiczenia wojskowe personel i sprzęt jednostek wojskowych stacjonujących w Obwodzie Kaliningradzkim.

Łącznie w ćwiczeniach udział wzięło ponad trzy tysiące rosyjskich żołnierzy oraz ponad 500 jednostek sprzętu wojskowego i specjalnego. Siły te na co dzień wchodzą w skład 11. Korpusu Armijnego, który stanowi lądowy komponent Floty Bałtyckiej stacjonujący w Kaliningradzie. Ich głównym celem było szybkie i kompleksowe sprawdzenie obecnych zdolności wybranych jednostek w tym regionie do podjęcia błyskawicznych działań.

Zaalarmowane pododdziały opuściły swoje koszary na sprzęcie wojskowym oraz wykonały przemarsz w wyznaczony rejon koncentracji, w celu wykonania dalszych przydzielonych działań. W czasie przemieszczenia rosyjscy żołnierze mieli prowadzić przeciwdziałanie grupom dywersyjnym i rozpoznawczym, a także zapewnić obronę przeciwlotniczą. Wykonano także ćwiczenie pokonywania terenu skażonego konwencjonalnymi środkami bojowymi.

Przeglądem oraz oceną wykonywanych zadań ma zająć się dowództwo wyższego szczebla. Wśród kwestii, które zostaną im poddane, wymienia się: pogotowie bojowe i wyszkolenie operacyjne, stan uzbrojenia i sprzętu wojskowego, wsparcie materialne i techniczne w warunkach oddzielnie od punktów stałego rozmieszczenia. Szczególną uwagę przywiązuje się również do rozmieszczenia stanowisk dowodzenia oraz organizacji współdziałania jednostek w wykonaniu zleconych działań. Audytowi podlegać będą także przyjęte standardy treningu technicznego, taktycznego, specjalnego i fizycznego.

Wymienione wyżej działania, pomimo regularnego prowadzenia analogicznych na terenie całej Rosji, są elementem przygotowania do obecnie prowadzonej rozbudowy i wzmocnienia potencjału rosyjskiej armii w Obwodzie Kaliningradzkim. Na początku tego roku poinformowano o utworzeniu zupełnie nowego pułku piechoty zmotoryzowanej, który będzie kolejną, nowo sformowaną jednostką w tym regionie. Wejdzie on wraz z trzema istniejącymi analogicznymi pułkami oraz pułkiem czołgów i innymi pododdziałami wsparcia w skład nowej dywizji rozlokowanej w Kaliningradzie. Tą jednostką jest 18. Gwardyjska Dywizja Strzelców Zmotoryzowanych, a jej utworzenie oznacza znaczące wzmocnienie rosyjskiego potencjału wojskowego na wschodniej flance NATO oraz w bezpośrednim sąsiedztwie Polski.

image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama