Siły zbrojne

Kaczyński o Caracalach: "Nie dokonałyby przełomu"

Fot. Silar/Wikimedia Commons/CC BY SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
Fot. Silar/Wikimedia Commons/CC BY SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

"Caracale nie dokonałyby przełomu, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszej armii" - powiedział w wywiadzie dla TVP3 Lublin prezes PiS Jarosław Kaczyński. 

W rozmowie z TVP3 Lublin ws. prezes PiS tłumaczył, że nawet armia francuska dysponuje ograniczoną liczbą Caracali, używa też innych śmigłowców. Wskazywał, że ta sytuacja może stanowić szansę dla zakładów PZL Świdnik, gdyż zamówienie może być skierowane do tej spółki.

"A tutaj będziemy mieli, mam nadzieję, bardzo nowoczesne śmigłowce, można nawet powiedzieć supernowoczesne śmigłowce, które są w stanie wykonać bardzo wiele zadań bojowych, i wyposażenie do nich. To jest oczywiście sprawa za jakiś czas, ale Caracale też przecież nie miały w Polsce być tak od razu, tylko miano je wyprodukować, także tutaj proszę się o to nie niepokoić" - powiedział w wywiadzie Jarosław Kaczyński. 

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz odnosząc się w sobotę do zakończonych niepowodzeniem rozmów w sprawie Caracali powiedział, że polska armia potrzebuje śmigłowców i dlatego rząd będzie dążył "do jak najszybszego rozwiązania tego problemu z punktu widzenia potrzeb armii polskiej i polskiego przemysłu zbrojeniowego"; będzie dążył do "zawarcia umów, które pozwolą jak najszybciej wyposażyć polską armię w niezbędne helikoptery wielozadaniowe. I sprawić, by polski przemysł mógł korzystać z nowych technologii"

Zapytany o to, czy będzie to przetarg, zakup w ramach pilnej potrzeby operacyjnej, czy postępowanie z wolnej ręki, minister Macierewicz odpowiedział krótko. - Trwa analiza tej sytuacji. Interes bezpieczeństwa państwa i konieczność wyposażenia armii w niezbędny sprzęt będzie miał decydujące znaczenie - wskazał. Szef MON stwierdził jednocześnie, że miliard złotych, który został zarezerwowany w tegorocznym budżecie ministerstwa na zakup śmigłowców wielozadaniowych, zostanie spożytkowany na cele obronne. Nie sprecyzował natomiast, czy zostanie przeznaczony na zakup śmigłowców, czy też na inne cele - Jestem przekonany, że budżet zostanie w tym roku wykonany po raz pierwszy od wielu, wielu lat – podsumował Antoni Macierewicz, kończąc konferencję prasową. 

We wtorek Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło rozmowy offsetowe, poinformowało, że "Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej" ws. Caracali. Jak podano, kontrahent nie przedstawił oferty "zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego". "Rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu, w związku z czym dalsze prowadzenie rozmów jest bezprzedmiotowe" - wskazano.

PAP/TVP3/JS/JP

Komentarze (29)

 1. BieS

  Zwykły poseł zna się na wszystkim: od ekonomii po aborcję, od śmigłowców po autostrady, od budownictwa mieszkaniowego po katastrofy lotnicze. Na Moskwę! Na Berlin! Na Paryż! Orban pomóż!

 2. strach sie bać

  Zapewne Mielec ze Świdnikiem dokonają przełomu :) W przyszłości zapewne ah-64 dokona przełomu bądź Cobra. I ślepawy Patriot zamiast MEADS czy SAMP/T.

 3. North

  No fakt Lodz nie głosował na PIS może jakby zadeklarowali to może. Przelomu brak a kogo obchodzi czy to lata i na jaką odległość jak politycy moga coś popsuć to powstaje pytanie dlaczego nie

  1. kryty

   Łódź to zaklady remontowe nie produkcyjne. Wiec nie wiem do czego pijesz? To że mialo tu sie skrecic kilka gotowych zestawów żadnej rewolucji miastu by nie przynioslo. Pisze to z Łodzi, a ty skad? Z Pettersburga?

 4. RK

  Jeśli państwo odzyska kontrolę nad starymi polskimi konstrukcjami, to ja jestem jak najbardziej za zakupami w Świdniku.

  1. racjus

   Mi-2 z technologią sprzed 50 lat?

 5. Obserwator

  Znawca sprzętu wojskowego się znalazł. A sprawdził, czy Caracal to kot???

 6. czu

  temat zastępczy...na współczesnym polu bitwy heli to pierwszy i najłatwiejszy cel !!! POTRZEBA nam kolejnych F 16 i OPL !!!

 7. rogalla

  Zaden system uzbrojenia, oprocz taktycznej broni jadrowej, sam z siebie nie doprowadzi do jakiegos przelomu w silach zbrojnych RP. Nie za bardzo rozumiem te wypowiedz.

 8. smutny jas

  Nie rozumiem czego nie -rozumiecie-(taka gra slow)dlaczego caracale? -bo nie srzedali mistrali dlaczego tak drogo? -bo nie sprzedali mistrali a dlaczego my za to mamy placic? -bo Rosja jest blisko NAS i jesli chcemy zeby nie bylo mistrali mamy kupic caracale -dlaczego dali w ofercie przetargowej BH i AW w takich konfiguracjach? -bo ma wygrac caracal,.. a dlaczego caracal? patrz odpowiedzi na poczatku.. ot i cale zagadki.. przelomu dokonalby NH 90 ktorego....nie zobaczymy nigdy..chyba ze na pokazach lotniczych...pewnie predzej kupi go Estonia czy Litwa....\

  1. dropik

   a dlaczego BH z mielca był drozszy od caracala ? -bo nie uzbrojony :D

 9. Obywatel

  Oczywiście że 50 starych smiglaków, których na świecie już praktycznie nikt nie kupuje nie zrobi u nas rewolucji. W tym roku Airbus wyprodukuje równo 2 sztuki tego modelu. To już mówi samo za siebie i Kaczyński ma tu pełną rację.

  1. mocny102

   Oczywiście obywatelu ,a 30 szt dla Kuwejtu to pikuś .

  2. sss

   NIE WYPOWIADAJ SIĘ W KWESTII ŚMIGŁOWCÓW BO NIE MASZ POJĘCIA CO PISZESZ

  3. ban

   Puki co to Caracala w wersjach wojskowych i cywilnych sprzedano prawie 500 sztuk, a ile poszło AW 140 czy S 70.

 10. Eryk

  Zacznijmy od tego dlaczego PO na 2 lata przed przetargiem na śmigłowce wartym 13 miliardów sprzedało jedynego polskiego wytwórce śmigłowców za 330 milionów zl ?! Resursy MI 8 wiadomo kiedy się kończyły . To była świadoma decyzja PO by nas pozbawić jedynego producenta i dopiero pod koniec swoich rządów i jak skończą się resursy zrobić przetarg.

  1. dwa

   Pewnie dlatego, dlaczego teraz PIS opycha SMW. Jakby można było zrobić cokolwiek z tymi związkami zawodowymi, to może dałoby radę przemysł uzdrowić.

 11. Gość

  Zgadzam się z tym co mówi Prezes PIS. Na dodatek w mojej ocenie przetarg na te śmigłowce był za mało transparentny. Rząd powinien przyłożyć jak najwięcej starań by na tak ogromną sumę przetarg był krystaliczny. Tego wymaga szacunek do podatnika , którego pieniędzmi Rząd gospodaruje a chodzi o 13,5 miliarda zł. By tego było mało jak się dowiadujemy musielibyśmy zapłacić o 100 milionów więcej na za jeden egzemplarz niż Kuwejt. Widać że Rząd Kopacz coś tu delikatnie mówiąc zawalił.

  1. Tap

   I dlatego nie było podstaw do uwalenia przetargu. Brawo ale z logiki 2.

  2. Szyszek

   Podaj konkret na nietransparetność przetargu. Podaj szczegóły kontraktu dla Kuwejtu. Podaj różnicę w cenie jednostkowej dla jednostki wielozadaniowej i wersji specjalistycznej. Widać,że Gość coś w swoim poście zawalił. Decyzja stricte polityczna - spłata zobowiązań względem Solidarności w zamian za poparcie w wyborach. A sprzętu nie ma i jak już będzie to zapanuje wzorowy porządek w logistyce i koszta spadną. Tere fere

  3. dropik

   powtarzasz te same półprawdy. Takie proste porównanie kontraktów jest zwykłym populizmem. Dodajmy że mielc chciał jeszcze wiecej i to za nieuzbrojone śmigłowce. No i jaki offset mógł zaoferować sikorsky ? to że zainwstuje w swoje zakłady ? Żałozne.

 12. Tomek

  Nie rozumiem jednego dlaczego nie kupic w jeddnym pakiecie wielozadaniowych i szturmowych oczywiści u tego samego producenta- większy kontrakt wiecej atutów w reku

  1. Davien

   Czyli jedynie taki zakup mógłbys zrobić w Airbusie, bo jedynie on produkuje naraz średnie wielozadaniowe i szturmowe. Leonardo w przetargu na Kruka nie startuje.

 13. nico

  Co za ściema z polskim przemysłem, przecież AH, Świdnik i Mielec nie mają polskiego kapitału, więc podnoszenie tego argumentu to raczej czysta propaganda.

  1. Ww

   Ale za to zatrudniają polskich pracowników. Płacą tutaj wynagrodzenia, ZUS, podatki od nieruchomości, dają zarobić polskim podwykonawcom i kooperantom.

 14. as

  ot i znalazl sie fachowiec od wszystkiego - niemal jak kim ir sem oj zajedzie ten kraj daleko nie ma co

  1. kim1

   Kim ir sen przynajmniej wyprodukował i posiada broń atomową. My nawet swojego przemysłu lotniczego nie posiadamy. (zakłady śmigłowców sprzedane).

 15. DeDe

  Dobrze, że okrętów podwodnych w Polsce żadna stocznia nie buduje, to nie muszą nic ZZ obiecywać.A stocznie wojskową i tak sprzedaje rząd PiS.

 16. Przełom

  W caracalach nie tyle chodziło o przełom tylko zapobiegnięcie załamania, jakie niebawem nastapi w zwiazku z wykruszeniem się starych śmigłowców.

 17. Viktor

  Brak jakichkolwiek śmigłowców dokona "przełomu" w naszej armii.

 18. gru

  No, W-3 ze Swidnika dokona przelomu.

 19. Luke

  Okay no to stop talking tylko dzialac i kupowac te Amerykanskie i Wloski smiglaki!

  1. Afgan

   Produkty oferowane z Mielca i Świdnika to się nawet do walki z armią Zimbabwe nie nadają.

 20. Ad_summam

  Tu nie chodzi o żaden przełom ale o utrzymanie zdolności i wykonywanie zadań do jakich Polska się zobowiązała.

 21. obywatel

  No i mamy super specjalistę od techniki bojowej. Caracale nie są nowoczesne, a AgustaWestland jest nowoczesny. Prezes ocenił na oko. I nie ma znaczenia, że w Świdniku głosują na pis, a w Łodzi pis dostaje od wyborców baty.

  1. Darek

   Łódź zawsze była czerwona dlatego mnie to nie dziwi i dlatego wygląda to miasto jak wygląda... Ponadto Caracal w kontrze do ostatnich produktów AW faktycznie nowoczesny nie jest bo ani to nie AW 149 ani tym bardziej AW 101.

 22. bolo

  Pewnie eksperci od smoleńskiej brzozy powiedzieli Kaczyńskiemu, że Caracale to złom.

 23. adela

  Nie ma to jak cenzura. Cytujecie jakiś pseudozuchów od siedmiu boleści co nie mają zielonego pojęcia o armii i technice wojskowej ale komentarzy już nie puszczacie. Co to jest ? głęboka komuna? mamy XXI wiek! ogarnijcie się. Wszechwiedzący nasz umiłowany znawca wszystkiego kiedyś przeminie i co wtedy?

 24. woj

  na nowe wybory ruszą z hasłem śmigłowce 500+

 25. Realista33

  Oczywista oczywistość. Prezes ma racje najpierw OPL i Homar. Poprzedni prezydent filozofował.