Reklama

Siły zbrojne

Jordania otrzyma przeciwpancerne rakiety TOW

fot. US Army
fot. US Army

Jordański minister obrony podpisał z amerykańskim Departamentem Obrony porozumienie na dostawę wystrzeliwanych z wyrzutni rurowych kierowanych rakiet przeciwpancernych TOW (Tube-launched Optically tracked, Wire-guided).

Jordania otrzyma pociski przeciwpancerne TOW Wireless, naprowadzane radiokomendowo. Pierwotnie rakiety tego typu były dostarczane z systemem naprowadzania przewodowego, ale obecnie wytwarzane są pociski z układem radiowym, kompatybilnym jednak z istniejącymi wyrzutniami.

Dostawę rakiet ma zrealizować ich producent – koncern Raytheon jeszcze w tym roku.

W komunikacie spółka nie poinformowała, w jakim wariancie zostaną dostarczone pociski dla Jordanii. Obecnie wytwarzane są m.in. rakiety TOW-2A (z tandemową głowicą kumulacyjną), TOW-2B Aero (przeznaczone do rażenia celów opancerzonych z górnej półsfery) i TOW Bunker Buster (do zwalczania umocnień).

Jak dotąd wyprodukowano ponad 650 000 rakiet TOW, które są wykorzystywane w ponad 40 państwach. Rakiety w pierwszej wersji zostały wprowadzone do służby na początku lat 70. XX wieku, ale od tego czasu podlegały zakrojonym na szeroką skalę, stopniowym modernizacjom, dotyczącym nie tylko głowic bojowych, ale też m.in. systemu naprowadzania czy zwiększenia zasięgu.

Reklama

Komentarze

    Reklama