Siły zbrojne

Jeżeli Paryż nie zwiększy sankcji Mistrale będą przekazane Rosji w terminie

Francuzi przekażą Rosji oba Mistrale o ile na Rosje nie zostaną nałożone nowe sankcje – fot. DCNS
Francuzi przekażą Rosji oba Mistrale o ile na Rosje nie zostaną nałożone nowe sankcje – fot. DCNS

Według agencji RIA Novosti dwa okręty śmigłowcowo – desantowe typu Mistral nie będą objęte sankcjami nałożonymi na Rosję i zostaną przekazane w terminie … o ile te sankcje nie zostaną zwiększone.

O takiej decyzji miał podobno poinformować stały przedstawiciel Francji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Gerard Araud. Dodał on jednak, że decyzja ta dotyczy tylko sankcji obecnie nałożonych na Rosję. Jeżeli się one zmienią, np. poprzez bardziej agresywną politykę Moskwy w odniesieniu do Ukrainy stanowisko rządu francuskiego może ulec zmianie.

W ten sposób Francja postanowiła respektować zobowiązania wynikające z kontraktu zawartego przez wicepremiera Rosji Igora Seszina i francuskiego ministra obrony Alain Juppé 25 stycznia 2011 r., jednocześnie starając się wywrzeć nacisk na prezydenta Putina, by ten nie eskalował swoich działań w odniesieniu do Ukrainy. Francuzi mają jednak ten problem, że pewne decyzje już niedługo będą nieodwracalne, gdyż do portu Saint Nazaire ma przypłynąć rosyjska załoga. Ma się ona zacząć szkolić na pierwszym Mistralu – „Władywostok” i trudno się będzie później wycofać z przekazania tej jednostki – mając na jej pokładzie 400 marynarzy Floty Pacyfiku.

Rosja w ten sposób może otrzymać okręt zdolny do transport 16 śmigłowców 70 pojazdów w tym 13 czołgów lub 40 czołgów oraz 450 żołnierzy (w przypadku Rosjan tą liczbę można pomnożyć razy 2).

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.