Reklama

Siły zbrojne

Jeżeli Paryż nie zwiększy sankcji Mistrale będą przekazane Rosji w terminie

Francuzi przekażą Rosji oba Mistrale o ile na Rosje nie zostaną nałożone nowe sankcje – fot. DCNS
Francuzi przekażą Rosji oba Mistrale o ile na Rosje nie zostaną nałożone nowe sankcje – fot. DCNS

Według agencji RIA Novosti dwa okręty śmigłowcowo – desantowe typu Mistral nie będą objęte sankcjami nałożonymi na Rosję i zostaną przekazane w terminie … o ile te sankcje nie zostaną zwiększone.

O takiej decyzji miał podobno poinformować stały przedstawiciel Francji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Gerard Araud. Dodał on jednak, że decyzja ta dotyczy tylko sankcji obecnie nałożonych na Rosję. Jeżeli się one zmienią, np. poprzez bardziej agresywną politykę Moskwy w odniesieniu do Ukrainy stanowisko rządu francuskiego może ulec zmianie.

W ten sposób Francja postanowiła respektować zobowiązania wynikające z kontraktu zawartego przez wicepremiera Rosji Igora Seszina i francuskiego ministra obrony Alain Juppé 25 stycznia 2011 r., jednocześnie starając się wywrzeć nacisk na prezydenta Putina, by ten nie eskalował swoich działań w odniesieniu do Ukrainy. Francuzi mają jednak ten problem, że pewne decyzje już niedługo będą nieodwracalne, gdyż do portu Saint Nazaire ma przypłynąć rosyjska załoga. Ma się ona zacząć szkolić na pierwszym Mistralu – „Władywostok” i trudno się będzie później wycofać z przekazania tej jednostki – mając na jej pokładzie 400 marynarzy Floty Pacyfiku.

Rosja w ten sposób może otrzymać okręt zdolny do transport 16 śmigłowców 70 pojazdów w tym 13 czołgów lub 40 czołgów oraz 450 żołnierzy (w przypadku Rosjan tą liczbę można pomnożyć razy 2).

Reklama

Komentarze (7)

 1. de Villars

  No tak ... I Polska ma kupić od Francji systemy do Tarczy Polski?!

 2. psh

  W przypadku mistrali powtórzy się wariant izraelski. Rosjanie pomimo sankcji wyprowadzą okręty z portu, a francuzi jak zwykle (tak jak w przypadku pięciu izraelskich ściagaczy) przymkną oczy i stwierdzą "je ne comprend pas!" jak okręty wojenne mogły zniknąć im z oczu. W pobliżu będzie już czekać eskadra rosyjskiej eskorty, która dopilnuje, aby okręty dotarły bezpiecznie do Murmańska. Rząd Francji zaprotestuje, ale pod stołem podziękuje Rosji, że nie musi zwracać pieniędzy.

  1. aom

   maja dostac 6 jak dobrze pamietam 2 sa gotowe reszt aw produkcji...wiec ciezko bedzie operacje zniknij przeprowadzic 6 razy ;) niech im je dadza z jakas "wada ukryta" ;)

 3. rolo

  radio Erewań pyta PUTINA czy będzie wojna.Wojny nie będzie ale będziemy bronić Rosjan na całym świecie tak że nie zostanie kamień na kamieniu

 4. ll

  I co to daje ?? Rosja wycofa swoje wojska...dostaną mistrale...wrócą po miesiącu na granicę Ukrainy. Ja i tak zawsze powtarzam. Wszystko co zachód produkuje i "daje" Rosji za jakiś czas czy chcecie czy nie i tak to kiedyś wróci na zachód jak bumerang !! Wszystkie takie zabawki będą użyte przeciw zachodowi, bo zachód to głupki nic poza tym. Dopiero teraz zobaczycie jak Rosja się będzie zbroić po tych sankcjach. Daję 15 lat a wtedy to nam już nawet te nato nie pomoże dopóki sami tzn Polska nie będzie miała bomby jądrowej w dużych ilościach itp !!

 5. gromek

  no a dziwne zeby mieli im nie przekazac :). zapytajcie bezrobotnych stoczniowcow w gdansku czy tez by nie chcieli robic takich okretow dla rosji, bo reszta swiata chce sankcji. polityka polityka a kasa kasa.

 6. rikgjfdkgkdl

  "Kapitaliści sprzedadzą nam sznurek na którym ich powiesimy "

 7. Michał

  Duch kolaboracji zawsze był i będzie silny we francuzach!

Reklama