Reklama

Siły zbrojne

Jest nazwa dla polskiego F-35

F-35A.
F-35A.
Autor. Dowództwo Generalne/X

Sztab Generalny WP podał oficjalnie nazwę, którą będzie posiadał polski myśliwiec F-35.

„Drodzy Fascynaci Lotnictwa, z ogromną radością ogłaszamy, że nasz polski myśliwiec F-35 ma już oficjalną nazwę: HUSARZ! Dziękujemy wszystkim za udział w głosowaniu i zaangażowanie w wybór nazwy samolotu!” - taką informacją podzielił się Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Reklama
Reklama

Komentarze (24)

 1. madness

  Mi się podobał PERUN - w zasadzie można powiedzieć że to słowiański odpowiednik Lightning ;-)

  1. młodygrzyb

   Popieram.

 2. młodygrzyb

  O co ta kłótnia chłopaki, Husarzem nasi dzielni wojacy nazwali wszak F-22. Co nas to rusza.

 3. user_1064887

  Jeszcze bym zrozumiał jak by ich kupili 150-200. Ale 32 samoloty wielozadaniowe i wielka nazwa HUSARIA. Zobaczcie ile ruscy mają jeszcze samolotów to te 32 nie za bardzo coś zmienią. Zwłaszcza, że niestety ruscy mają coraz lepsze rakiety.

  1. Davien3

   user rosyjskie rakiety to tak poziom AIM-9M i AIM 120A/B., nawet korzystają z tych samych wycofanych dawno na Zachodzie podzespołów elektronicznych. Do tego jeszcze żeby w cos trafic to najpierw trzeba to cos wykryc a Rosjanie maja problemy z wykryciem eskadry B-1B a co dopiero F-35:)

  2. młodygrzyb

   Dlatego bez trudu wykrywają i zakłócają Excalibury i GLSDB. A stara wersja R-27 do tego wystrzelona z ziemi zmienia F-15 w kupę złomu.

 4. user_1064887

  W jakim celu nadawać dodatkowe nazwy sprzętowi wojskowemu???????? F-35 i tyle. Tak powinny być nazywane

 5. Monkey

  Niby zerwano z tradycją nazywania maszyn jak ptaków (PZL-50, LWS-3, RWD-14b czy bardziej współcześnie PZL-130 Orlik, M-346 Bielik i F-16 Jastrząb), ale z drugiej strony husarze ponoć mieli skrzydła😃Natomiast jeśli chodzi o procent sprzętu jaki będą stanowić w siłach lotniczych oraz wiodącą rolę w boju nazwa jest wręcz idealna. Przecież skrzydlata husaria była w stosunku do reszty polskiej jazdy dość nieliczna, a pełniła wiodącą rolę przełamania szyków wroga. Podobnie będzie z F-35.

  1. "Pułkownik" Michał

   Monkey w pełni się z Tobą zgadzam! P.S. Rosyjskie władze dobrze pamiętają kto ich rozbił pod Kłuszynem w 1610 r. xD

  2. Monkey

   @„Pułkownik Michał”: Nawet więcej w tym temacie. Już pod Orszą w 1514 husaria zniosła wojska Czeladnina (wtedy jeszcze w lekkiej, serbskiej wersji jako gusarzy). I znosiła ich tak naprawdę, ewoluując, aż do końca wojny z Rosją w 1667 (traktat andruszowski). Nazwa jest jak najbardziej odpowiednia.

  3. młodygrzyb

   Panowie jak widzę już wypowiedzieli wojnę rosji. Ja tak nieśmiało przypomnę że Husaria gromiła jeszcze parę innych nacji.

 6. rwd

  Nazwa jest zbyt długa i trudna do wymówienia. Lepsza byłaby nazwa złożona z 3 liter, zostawiłbym dwie pierwsze litery i dodał trzecią, będzie prościej i z wymową nie ma problemów.

 7. user_1064838

  Nazwa jest tragiczna . Wem ze husaria, skrzydla itd ale chlopaki nie latali w zaden sposob tylko siedzieli na koniach . No dobra, moze lecieli przez chwile jak z niego spadali . Nazwa samolotu powinna sie kojarzyc WSZYSTKIM na calym swiecie a przedewszystkim wrogowi z czyms niebezpiecznym . Ciekawe ilu ludzi na swiecie poza Polska wie co to husarz ? Dla przykladu gdyby go nazwali orzel to chyba kazy wie co to jest orzel prawda ?. Husarz brzmi poza tym jak jakas wegierska potrawa :)

 8. Zygazyg

  Nie rozumiem o co tu chodzi, F35 ma przecież nazwę , Lightning 2. To tak jak bym nazwał mojego Land Rovera Krystyna i dzwonił do mechanika czy mi Krystynę naprawi. A dlaczego F50 na przykład nie ma swojej nazwy? Proponuje F50 Stanisław .

 9. yeti65

  Beznadziejna nazwa dla samolotu. Tradycyjnie samoloty dostają nazwy ptaków. Mnie jakoś najbardziej pasowałaby Harpia.

  1. mick8791

   Nie no git. Tradycyjnie? Misiu trochę wiedzy! Jeden z najlepszych skonstruowanych w Polsce samolotów nazywał się Łoś! Iskra, Iryda to też nazwy ptaków? A Husaria to skrzydlata kawaleria, formacja, która będąc ilościowo nieliczna odmieniała losy bitew - i taki ma być również F-35!

  2. user_1050848

   Przeciez te ptakow,n awet nie wystepunj w Polsce, wiec po co Polskie myśliwce nazywać nazwa ptaka ktory nie wystepuje w Polsce.

  3. Rusmongol

   @user848. A homary to mamy gdzie? A rosomaki?a langusty. A tak serio to ktoś sugerował że ten husarz to od naszej największej ważki, ale ja wątpię żeby o to chodziło.

 10. Olender

  Serio... Harpia naprawdę brzmiała fajnie. Mam nadzieje, że tą nazwę szybko zmienią...

  1. Artarmar

   Jako nieoficjalna nazwa na pewno zostanie : )

  2. mick8791

   ....................................... Dużo kropek na początek! Misiu Harpia to ptak z Ameryki Południowej! Więc sorry ale wolę żeby narodowe nazewnictwo odnosiło się do najlepszej i najskuteczniejszej formacji kawaleryjskiej w dziejach świata. Której nie zawsze bitewnym ale często paradnym wyposażeniem były skrzydła właśnie!

  3. ruffii

   To brzmi jak nazwa choroby zakaźnej.

 11. user_1048266

  Ciekawe gdzie wojsko chce kupić dwusilnikową wersję F-35 ;)

  1. Davien3

   W chinach?:)

 12. cichyartur

  Nazwa już jest - wygrał Husarz. Kojarzy się z lotnictwem? Przecież husarz to żołnierz husarii, półciężkiej formacji kawaleryjskiej I Rzeczypospolitej (miał skrzydła) ale także EU44 Husarz to polska nazwa lokomotywy elektrycznej produkowanej przez Siemensa, a zakupionej przez PKP Intercity czy husarz mniejszy, husarz władca, husarz zielony to owady z rzędu ważek (też mają skrzydła).

  1. Ptaku

   Dokładnie. Nazwa "husarz" nie pasuje do samolotu. Bardziej by pasowała do czołgu jako elementu kawalerii pancernej, która bardziej nawiązuje do tradycji tego rodzaju kawalerii. Z drugiej strony i tak dobrze, że nie nazwali tego modelu "Jan Paweł II" ;D

 13. LEM76

  Czy tylko mi się wydaje, że ten f 35 na zdjęciu jest dwu silnikowy? A do tematu nazwy. Harpia była najlepsza.

  1. X

   Harpia- zgadzam się!

  2. user_1064721

   Bo to nie F35

  3. Hades87

   f35 Feniks

 14. MiP

  Jak pierwszy raz zobaczyłem te wszystkie nazwy jakie weszły do finału to też pomyślałem że Husarz ze względu na Husarię.Później jednak pomyślałem że ta nazwa raczej pasowałaby do jakiegoś czołgu bądź ciężkiego BWP i obstawiałem Duch

 15. Chyżwar

  Husaria co prawda miała skrzydła. Ale to jazda pancerna. Więc "Husarz" to raczej dla czołgu. "Duch" ze względu na niewidzialność, skrzydlata "Harpia", czy choćby szepnięte do ucha latającego smoka słowo "Dracarys", żeby spopielił ogniem to, co stoi na jego drodze byłyby bardziej odpowiednie.

  1. "Pułkownik" Michał

   Czy ja wiem... Husaria była jednostką elitarną, kosztowną i (jeśli była dobrze użyta...) PRZERAŻAJĄCO SKUTECZNĄ. Z tej perspektywy uważam, że nie ma lepszej nazwy dla tak śmiercionośnego oręża. ;)

 16. Dudley

  Już to widzę jak, jakiś Jankes próbuje wymówić słowo "husarz" 🤣🤣🤣. Normalniej tradycja nie ginie, ciekawe jak sojusznikom idzie wymowa "jastrząb" 😁.

  1. GGG BBB

   @Dudley - spokojna twoja potargana. W j.angielskim jest odpowiednie słowo - "hussar" (czytane trochę przez 'zet'). Tak że spoko i cool!

  2. mick8791

   A po co "jakiś Jankes" ma wymawiać słowo Husarz albo Jastrząb? Przecież to tylko nazwa narodowa nie mająca nic wspólnego z wywołaniami i kodyfikacją NATO!

  3. Davien3

   Zwyczajnie Husar i Hawk.

 17. yy

  Brawo, bardzo dobrze.

 18. Maniek 81

  Dlaczego nie KRUK?

 19. "Pułkownik" Michał

  Bardzo trafna koncepcja! Husarze to była elita polskiej armii, a tworzona przez nich husaria gdy była dobrze użyta roznosiła wrogiej armię w pył. Nie mogli lepiej trafić!

 20. Franek Dolas

  Idę o zakład że nazwa się nie przyjmie zwłaszcza wśród pilotów. "Daktyl" od pterodaktyla i następcy F-22 Raptor była by dobra z lekkim przymrużeniem oka.

 21. Velociraptorus

  A gdzie ORZEŁ 1? :P

 22. Furlong

  Zbędna i zbyt patetyczna. Mam nadzieję że się nie przyjmie i nie będzie męczona w materiałach prasowych.

 23. prof Tarantoga

  uff, no to najważniejsze zrobione, nie łatwa decyzja, brawo MON i Wojsko Polskie za szybkość i jakość! szkoda trochę że jednak nie było ogólnokrajowego referendum, z nagrodami...

 24. real888

  Żodnych reakcji????

Reklama