Reklama

Siły zbrojne

Jeden z dowódców Gwardii Rewolucyjnej, nowym sekretarzem rady bezpieczeństwa

Autor. Pixabay

Ali Akbar Ahmadian został mianowany przez prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego nowym sekretarzem Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zastępując na tym stanowisku wieloletniego szefa tego organu Alego Szamkaniego - poinformowała w poniedziałek irańska państwowa agencja prasowa IRNA.

Reklama

Przyczyna zmiany na stanowisku sekretarza Rady nie została podana w prezydenckim dekrecie.

Reklama

62-letni Ahmadian był dotychczas szefem centrum strategicznego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), znanego jako Gwardia Rewolucyjna.

Czytaj też

Szamkani sprawował urząd sekretarza Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego od 2013 roku, a w latach 1997-2005 pełnił funkcję ministra obrony Iranu. Jak zauważa agencja Associated Press, 68-letni Szamkani blisko współpracował z byłym wiceministrem obrony Alim Rezą Akbarim, który miał podwójne irańsko-brytyjskie obywatelstwo i w styczniu bieżącego roku został stracony. Reżim w Iranie skazał go na karę śmierci za szpiegostwo.

Reklama

Czytaj też

Odwołany sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego odegrał także kluczową rolę w negocjacjach, w wyniku których Iran i Arabia Saudyjska ogłosiły w marcu wznowienie relacji dyplomatycznych po latach politycznych napięć między tymi rywalami w regionie Bliskiego Wschodu. Pierwsze pogłoski na temat rychłej rezygnacji Szamkaniego ze stanowiska zaczęły krążyć w niedzielę wieczorem.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. ostatni

    Glownie to wspolczuje Iranczkom ze dali sie nabrac na umowe z USa - ktrej potem tamci nie dostrzmali. Im nigdy nie mozan ufac.

  2. Chyżwar

    Obstawiam, że został, bo szybciej truka głową w dywanik.

Reklama