Siły zbrojne

Japonia przeznaczy 2 mld dolarów na następcę śmigłowca UH-1J

Fot. Los688/wikipedia
Fot. Los688/wikipedia

Japońskie ministerstwo obrony rozpoczęło poszukiwania następcy 150 lekkich śmigłowców transportowych Bell/Fuji UH-1J. Wartość programu, oznaczonego UH-X szacuje się na 2 mld dolarów. Współpracą z japońskim przemysłem w tym zakresie są zainteresowane koncerny Bell, Airbus i AgustaWestland. 

Program UH-X jest jednym z flagowych projektów premiera Shinzo Abe, związanych z wzmocnieniem japońskiego przemysłu obronnego. Rozmowy w tej sprawie od co najmniej dwóch miesięcy są prowadzone zarówno z zagranicznymi producentami, jak i krajowymi kontrahentami. Celem jest uruchomienie w Japonii produkcji nie tylko na rynek wewnętrzny, ale również z możliwością eksportu do krajów trzecich. 

Jak podaje dziennik Japan Times, w obecnej chwili w rozmowach biorą udział trzej potencjalni oferenci. Airbus Helicopters (dawniej Eurocopter) zadeklarował współpracę z Kawasaki Heavy Industries.  Firma Bell Helicopters, producent mających wyjść z użycia maszyn UH-1, również w kwestii ich następcy chce kooperować z Fuji Heavy Industries. AgustaWestland planuje natomiast planuje śmigłowce sprzedawać za pośrednictwem koncernu Mitsui & Co., ale montaż maszyn realizowałyby również zakłady Fuji.

Wartość potencjalnego kontraktu na UH-X szacowana jest na co najmniej 2 mld dolarów, a jego realizację zaplanowano na nie mniej niż 10 lat. Produkcja lub co najmniej montaż śmigłowców w Japonii ma wpłynąć na obniżenie kosztów ich zakupu przez Japońskie Siły Samoobrony. W dobie ograniczonych funduszy i rosnących napięć między Tokio a Pekinem, jest to istotny czynnik w trwających negocjacjach.

Komentarze (2)

  1. podbipięta

    a u nas minister Sikorski.UH ,UH chacha aaa

  2. Elf

    W Japonii zwycięży NH-90...