Reklama

Siły zbrojne

Japonia eksportuje okręty na Filipiny

Fot. www.coastguard.gov.ph
Fot. www.coastguard.gov.ph

Filipińska straż przybrzeżna otrzymała od Japonii pierwszy z dziewięciu, wielozadaniowych okrętów patrolowych BRP „Tubbataha” typu Parola.

Przejęcie nowej jednostki nastąpiło oficjalnie po jej przybyciu do portu South Harbor w Manili 18 sierpnia br. Podczas jej przejścia do Filipin na pokładzie była załoga japońska oraz dwóch oficerów i dziesięciu marynarzy filipińskiej straży przybrzeżnej.

Wprowadzenie do linii nowego okrętu ma nastąpić dopiero 1 września br. Filipińczycy otrzymają wtedy typowy, pełnomorski okręt patrolowy o długości 44,5 m i szerokości 7,5 m. Zbudowano go w japońskiej stoczni JMUC (Japan Marine United Corporation) w Yokohamie.

Okręt otrzymał nazwę latarni morskiej, która znajduje się w Morskim Parku Narodowym Tubbataha w Palawan. Stocznia JMUC w Yokohamie ma zbudować jeszcze dziewięc takich jednostek. Wszystkie okręty Parola mają również otrzymać nazwy filipińskich latarni morskich.

BRP „Tubbataha” jest klasyfikowany jako wielozadaniowa jednostka reagowania MRRV (Multi-Role Response Vessels). Ma ona służyć do nadzoru filipińskich wód terytorialnych, kontroli zanieczyszczeń, ochrony środowiska oraz do reagowania na nagle pojawiające się zagrożenia.  

Jest to już kolejne japońskie wsparcie dla filipińskiej straży przybrzeżnej. Wcześniej Japończycy dostarczali Filipińczykom urządzenia łączności, sprzęt ratowniczy i do nurkowania, sprzęt do usuwania zanieczyszczeń z wody oraz łodzie motorowe i pontony.

Teraz japońska agencja do spraw współpracy międzynarodowej JICA (International Cooperation Agency) zajęła się dostawą pełnomorskich jednostek pływających.

Reklama

Komentarze

    Reklama