Reklama

Siły zbrojne

Jak-130 dla Wietnamu

Fot. Rulexip/CC BY-SA 3.0
Fot. Rulexip/CC BY-SA 3.0

Jak donoszą rosyjskie media, Socjalistyczna Republika Wietnamu zakupiła od rosyjskich Zakładów Lotniczych Sokół z Irkucka 12 egzemplarzy rosyjskich samolotów szkolno-treningowych Jak-130 dla swoich sił powietrznych.

Wartość kontraktu to 350 mln USD. Umowa pomiędzy rosyjskim Rosoboronexportem a wietnamskim resortem obrony miała zostać zawarta jeszcze w ubiegłym roku. Nie zostały ujawnione żadne szczegóły dotyczące zapisów tego kontraktu ani planowany termin wyprodukowania i dostarczenia gotowych maszyn do Wietnamskich Ludowych Sił Powietrznych.

Jak-130 to dwusilnikowy samolot szkolno-treningowy, który może także pełnić rolę lekkiego myśliwca bądź samolotu wsparcia. Powstawał w Zakładach Lotniczych "Sokół" z Irkucka, początkowo we współpracy z włoską spółką Alenia Aermacchi (obecnie część koncernu Leonardo). Po zerwaniu tej współpracy włoska i rosyjska firma poszły własnymi drogami i realizowały budowę maszyn bardzo podobnych do siebie układem aerodynamicznym. Były jednak oparte o nieco inne założenia. Włoski samolot - M-346 Master - miał być przede wszystkim elementem zaawansowanego systemu szkoleniowego (budowano go w dużej mierze z myślą o stworzeniu samolotu szkolnego dla Unii Europejskiej), wykorzystującego m.in. cyfrową symulację uzbrojenia i innych statków powietrznych, łączącego się z symulatorami naziemnymi. Wszystko to miało przyczyniać się do obniżenia kosztów i podniesienia efektywności systemu szkolenia. Dopiero w ostatnich latach rozwijana była wersja M-346FA. Z kolei Rosjanie poprowadzili od razu program Jak-130 w kierunku samolotu szkolno-bojowego, mogącego służyć jako lekka maszyna pola walki. Nie dziwi to specjalnie biorąc pod uwagę, że producent tych maszyn zajmuje się także wytwarzaniem ciężkich myśliwców przewagi powietrznej Su-30MKI i Su-30SM.

Jak-130 został wyposażona w nowoczesną, cyfrową awionikę oraz możliwość wykorzystywania uzbrojenia bojowego co pozwala na dobrą symulację charakterystyk lotnych cięższych maszyn myśliwskich o charakterze stricte bojowym.

Obecnie na Jak-130 złożyło zamówienia siedem państw. Wśród nich można wymienić: Algierię (16 egzemplarzy), Białoruś (12), Bangladesz (16), Laos (10 egzemplarzy, z czego cztery dostarczono), Mjanmę (18 egzemplarzy), Rosję (107), Syrię (36 ale dostawy wstrzymano. z uwagi na wojnę domową) oraz najnowszego odbiorcę, jakim jest Wietnam (12 egzemplarzy).

Na uzbrojeniu Wietnamskich Ludowych Sił Powietrznych znajduje się obecnie 80 myśliwców wielozadaniowych, a w tym: 34 Su-22M4/UM3K, 11 Su-27SK/UBK/PU oraz 35 Su-30MK2W. Zakup tych 12 egzemplarzy Jaków-130 pozwoli na zapewnienie kompleksowego szkolenia wstępnego dla pilotów powyższych maszyn obok obecnie używanych 31 L-39C Albatros.

Komentarze (10)

 1. KAZIO napomknął...

  Jak-130..wielozadaniowy..a latadełko Master-346 tylko szkoleniowe ....gdyby Włosi poszli rosyjską drogą mieliby zlecenia na całym świecie od krajów o niskim "budźecie obronnym" i nie tylko bo maszyna świetnie wpisałaby się jako tani system misyjny na obszarach gdzie przeciwnik reprezentuje niski poziom uzbrojenia a skonfigurowana w efektywne uzbrojenie i efektory nawet jako skuteczny system w w zadaniach typu NATO Air Policing gdzie koszt przekładałby się na efekt ..a w przypadku Polski jako element dyżurny ochrony przestrzeni kraju czy element morskiego dywizjonu ....cóż Włosi teraz załapali że jednak warto było zbudować maszynę w charakterze bojowym a nie tylko szkolnym zresztą na sugestie Izraela ...gdzie Izrael parę swych Masterów wykorzystuje realizując zadania za pomocą bomb szybujący w "strefach interesu" ...ale teraz wypełnić tą lukę będzie trudno ...bo są Koreańskie ,Czeskie , I była " Iryda" zabita przez zezowate umysły- indolentów

  1. Marcin

   Iryda zabiła kilku pilotów, bo była nieudaną konstrukcją z archaicznymi silnikami K-15 rodem z końca lat 40. Kompletnie nieudane fotele własnej konstrukcji - nigdy nikogo nie uratowały ! Nie chcieli samolotu unowocześnic z partnerem zagranicznym. Zmarnowano miliardy polskich podatników. Ktoś miał rozum kasując program. Ciekawe kto niby miał go kupic za granicą?

  2. Gnom

   "Nie chcieli samolotu unowocześnic z partnerem zagranicznym" W jednym wyposażenie Sagem (dziś Safran) w drugim Sextans (dziś Thales). Silniki także od RR. W drodze dwuprzepływowy D-18. Fotele czeskie. I parę innych rzeczy. Czy na pewno wiesz o czym piszesz?

  3. Nastepny znafca, nie znam, się , nie mam pojęcia ale napluję bo to polska konstrukcja, więc zła. Ktoś ci płaci za wypisywanie takich bredni?

 2. R

  Wiesz co chyba bardzie bym ufal info z onetu niz informacjami od Ciebie.

 3. Davien

  Taak, Onet to jak widac wyrocznia dla niektórych:))

 4. Darek zacznie padać

  Mastery w Dęblinie mają symulatory

  1. A spełniaja w końcu wszystkie zawarte w umowie wymagania? Bo chyba nadal nie.

  2. Azzzz

   Tak. Soft jest cały czas modernizowany. To nie jest tak że będzie od razu idealny, zawsze można coś dodać, lepiej napisać itd.

  3. Juz spełniaja wiec uaktualnij swoje informacje.

 5. Marcin

  Do tego prawie 100 egz stosunkowo niedawno zmodernizowanych MiG-21 do wersji zbliżonej do indyjskIch Bison. No wikipedia to nie alfa i omega, są żródła wiarygodniejsze.

  1. Ciekawe czy Wietnam o tym wie , bo wycofał MiG-21 w 2015r:)

  2. Marcin

   Poważnie?

 6. ordas

  A Polska kupiła zmodernizowanego przez amerykanów Jaka 141, który stała się "najlepszym" hehehe samolotem "swiata".

  1. y

   Co On napisał? O co Mu chodzi? Bo nie bardzo rozumiem treści komentarza :-(

  2. Marcin

   Dokładnie F-35B to amerykańska kopia Jak-43M cały płatowiec i napęd, ta ruchoma dysza silnika PW to też rosyjski patent, taka jest prawda. Amerykańskie jest tylko wyposażenie.

  3. Robert

   Taka jest prawda !

 7. Niuniu

  Wietnam to ponad 100 milionów ludzi i niezłe PKB. Do tego kontroluje Laos i Kambodże oraz pozostaje w ostrym sporze z Chinami. Nic dziwnego, że ma lepsze wojsko niż Polska.

  1. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Nie wiem czy lepsze ale na pewno skuteczne zresztą to raczej zasługa nie wojska

  2. Strażnik Teksasu

   Polska jest strategicznym sojusznikiem USA i ponoć ma super PKB i co słabsza od Wietnamu?!

  3. Na jedno wychodzi! Tam przez dziesięciolecia trwała wojna, stąd Wietnamczycy to jedni z najlepszych żołnierzy, a rolą polityków jest tylko kupić im odpowiednie uzbrojenie.

 8. Kapustin

  Ruski pilot chwali sobie Jaka tak jak Dęblin swojego, fajny podstawowy samolocik sprawny i odporny Czyli denominator szkolenia identyczny Tylko ze w rosji na instruktorów biorą starych durni i to nie jest ich awans i każdy tam to wie

 9. Sarmata

  Na innych portalach pisano o tym już dawno.

 10. MAZU

  Zawsze gdy oglądam Jak-130 to widzę oblatany 11 lat wcześniej PZL I-22 Iryda...

  1. Jurek

   To Wietnam jest lepiej uzbrojony od Polski razem z tymi samolotami szkoleniowymi.

  2. AR

   Chyba czas pomyśleć o okularach...

  3. Davien

   Jurek, maja 46mysliwców wielozadaniowych na 48 polskich F-16 bo Su-22 nie jest i nigdy nei był mysliwcem wielozadaniowym:) Oni kupili 12 Jak-130, my 32 F-35 wiec jak widac...