Reklama

Siły zbrojne

Izraelskie roboty penetrują tunele w Strefie Gazy

W trakcie operacji Protective Edge Siły Obronne Izraela używają do penetracji tuneli budowanych przez Hamas lekkich robotów Micro Tactical Ground Robot – pisze Defense Tech.

Jak podaje Defense Tech, izraelska armia po raz pierwszy w historii używa systemów bezzałogowych  Micro Tactical Ground Robot (MTGR) do działań w tunelach, które są wykorzystywane przez palestyńskie organizacje terrorystyczne. Izraelskie władze miały dokonać pilnego zakupu robotów w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony Hamasu.

Systemy Micro Tactical Ground Robot wytwarzane są przez izraelską firmę Roboteam. Mogą one przenosić ładunek o masie do 10 funtów (ok. 4,5 kg) i prowadzić działania przez okres od 2 do 4 godzin, w zależności od trybu pracy. Systemy tego typu są wyposażone w czujniki elektrooptyczne zapewniające zdolność do prowadzenia obserwacji zarówno w dzień jak i w nocy, w pełnym zakresie kątów. Mogą one być przenoszone przez żołnierzy i wykorzystywane do działań w pomieszczeniach zamkniętych, w tunelach, a także w otwartym terenie.

Roboty Micro Tactical Ground Robot zostały także zakupione dla Stanów Zjednoczonych. Łączna wartość kontraktu wynosi około 15,7 mln USD, a czas jego realizacji – 40 miesięcy. Trafią one jednak nie tylko do sił zbrojnych (w  tym jednostek specjalnych), ale także na wyposażenie FBI czy nawet straży pożarnej Nowego Jorku. Istnieje kilka odmian systemów MTGR, przeznaczonych do prowadzenia rozpoznania czy wsparcia zespołów EOD (Explosive Ordnance Disposal), zajmujących się między innymi neutralizacją ładunków wybuchowych.

 

Reklama

Komentarze (5)

 1. Jack Luminous

  Ciekawe czy dozyje czasow, w ktorych nasza armia osiagnie chociaz ulamek w poziomie wyposazenia, nasycenia nowoczesnymi technologiami i sprawnosci IDF.

  1. Moshe Schwantz

   Jack Luminous, doczekasz się, doczekasz, jak zmienimy kolor naszej flagi, na tę co IDF nosi - wtedy będziesz miał Raptory, Lightingi, może i atomowe okręty by się znalazły..... inaczej Panie kolego, nic z tego. Nikomu w tej części Europy nie jest potrzebna Polska silna i bogata - już to wcześniej pisałem.

 2. leming

  u nas by nie przeszło, przecież nie można podsłuchiwać i podglądać ... co za cepy wredne

 3. jang

  to nadinterpretacja.Tunele miały pokojowe przeznaczenie i służyły do wentylacji zasiewów rolników palestyńskich oraz monitoringu rozwoju korzeni w nowych gatunkach marchewki pastewnej.

 4. a nie wiem jak się podpisać

  @Oj, z moich komentarzy nie przeszedł do tej pory ANI JEDEN, więc ja już się tutaj nie produkuję, bo szkoda czasu na klepanie w klawiaturę, skoro i tak potem nic z tego nie ma.

 5. Oj

  Czekam na komentarze - czy się doczekam?

Reklama