Reklama

Siły zbrojne

Izraelskie rakiety Lahat są gotowe do użycia przez śmigłowce

Waga rakiet Lahat jest tak niewielka, że każdy śmigłowiec może zabrać dwa zestawy po cztery rakiety każdy – fot. M.Dura
Waga rakiet Lahat jest tak niewielka, że każdy śmigłowiec może zabrać dwa zestawy po cztery rakiety każdy – fot. M.Dura

Izraelski koncern lotniczy IAI (Israel Aerospace Industries) zakończył testy rakiet powietrze – ziemia Lahat odpalanych z pokładu śmigłowca.

W sumie odpalono osiem pocisków w kierunku celów oddalonych do odległości 10 km z różnych pułapów (od 91 m do 1800 m). Przy czym odpalający rakiety statek powietrzny był zarówno w ruchu jak i w zawisie.

W czasie testów koncern IAI wykorzystywał różne scenariusze działania. Atakowano więc cele zarówno „oświetlane” laserem przez sam śmigłowiec nosiciel rakiet, jak i cele „oświetlane” przez wysuniętych żołnierzy.

Było to możliwe, ponieważ IAI proponuje wraz z rakietami Lahat również zasobnik obserwacyjny, który poosiada możliwość wskazywania celu za pomocą wiązki laserowej. Same pociski są przy tym tak lekkie, że śmigłowiec może zabrać bez problemów, poza zasobnikiem obserwacyjnym dwa podwieszane zestawy, zawierające po cztery rakiety.

Co więcej rakiety Lahat mogą być również zamontowane na pojazdach i nawet na niewielkich jednostkach pływających.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.