Reklama

Siły zbrojne

Izraelski system samoobrony dla polskich samolotów VIP

Fot. kpt. Krzysztof Płatek, Mirosław Cyryl Wójtowicz
Fot. kpt. Krzysztof Płatek, Mirosław Cyryl Wójtowicz

Ministerstwo Obrony Narodowej zadecydowało o zakupie systemu MUSIC od izraelskiej firmy Elbit Systems. Rozwiązanie pozwoli na ochronę przed systemami MANPADS floty rządowych Boeingów 737NG.

Na razie nie ujawniono ile zestawów kupiła Polska i jaka jest wartość kontraktu. System MUSIC trafi na służące do przewozu polskich VIP-ów samoloty Boeing 737NG. 

System J-MUSIC został opracowany przez firmę Elbit Systems z myślą o ochronie samolotów transportowych i pasażerskich przed rażeniem pociskami przeciwlotniczymi samonaprowadzanymi na podczerwień, w szczególności przenośnymi zestawami przeciwlotniczymi (MANPADS), szeroko wykorzystywanymi przez ugrupowania terrorystyczne. System wykorzystuje wiązkę laserową w celu zakłócenia działania głowicy samonaprowadzającej pocisku przeciwlotniczego. Jest on zaopatrzony w system ostrzegania o odpaleniu rakiet przeciwlotniczych, jak również w kamerę termowizyjną przeznaczoną do ich precyzyjnego śledzenia.

System MUSIC jest używany m.in. na należących do sił powietrznych Włoch maszynach C-27J, C-130J i AW-101, brazylijskich KC-390 czy A330-200, którym podróżuje prezydent Francji. W przyszłości system ma także trafić pod powietrzne zbiornikowce A330 MRTT kupowane w ramach międzynarodowego programu w ramach NATO. 

Komentarze (33)

 1. Marek L.

  Brakuje mi tylko w tych komentarzach tutaj poniżej wrzasków typu: "Czy już sprzedali im te kody?" oraz "Gruzja, Gruzja", gdzie "potomkowie Rasputina" WRAZ z tymi naszymi rodzinnymi ONR-owcami ZAWSZE mają w zwyczaju łączyć się wtedy w bardzo "harmonijny", oraz w bardzo zawsze wtedy zgodny "chórek" .......

 2. Mokotów

  Rozumiem, że gdyby to zakupił rząd Po była by to konieczna inwestycja. Skoro to kupił rząd Pis jest to niesprawiedliwość dziejowa. Czyż nie tak.

  1. Boczek

   Wo obliczu uwalenia tylu programów przez PiS, posmaczek zostaje...

 3. 22

  Gruzja już się przekonała co oznacza kupno systemów wojskowych od Izraela.

  1. Boczek

   To, że izraelska firma domaga się zapłaty za dostarczony produkt? No nie słychane...

 4. graz

  I znowu będzie sukces bo cały budżet wydany. Szkoda że nie na uzbrojenie.

 5. Marek1

  Zakupy najnowocześniejszych syst. obrony dla samolotów wożących elitę "dobrej zmiany" dokonywane są błyskawicznie i bezprzetargowo. Oczywiście NIE dotyczy to ochrony życia/zdrowia personelu zatrudnionego w skansenie o nazwie WP. Te wartości dla MON mają znikome znaczenie i dlatego po prostu NIE są przedmiotem zainteresowania monowskich urzędasów ...

 6. Harry2

  Szkoda, że dla wojska nie potrafią tak sprawnie dokonywać zakupów.

 7. Jasio

  A czy ten system zadziała jak będzie sztuczna mgła bądź wielki magnes który będzie chciał obezwładnić samolot

 8. zbyszko

  jeżeli wojsko ma latać na odremontowanych 40-sto letnich Mi-2 iwalczyć podobnie starymi remontowanymi T-72, to VIP-y powinni latać odremontowanymi An-2 w wersji salonka i jeździć Polonezami i UAZ-ami, przecież w nich też na pewno tkwi duży potencjał modernizacyjny.... sobie nie żałują

 9. Aol

  Czy jest gdzieś dostępne porównanie rówżnych systemów tej samej klasy? czy prawdą jest za system dla jednego samolotu płacimy 20 mln ?

 10. KrzysiekS

  A jednak można kupować z Izraela szkoda że nie dotyczy to szeroko rozumianych sił zbrojnych WP.

 11. artur

  to zupełnie niepotrzebne dla samolotów VIP. Bardziej przydał by się na transportowcach CASA. W polskie Herculesy nie już co inwestować.

 12. andre

  a dialog techniczny był? a może było kilka konferencji w kurorcie nadmorskim w Izraelu o których nie wiemy?

 13. Pilot

  A co z procedurą przetargu? Nie obowiązuje? VIPy bez ograniczania? MON powinien się wstydzić, gdzie żołnierze?

 14. BUBA

  Jak to o siebie potrafią świetnie zadbać. W razie ewakuacji w godzinie "W" maja odpowiedni sprzęt.

 15. LEE

  Ale czy obroni nas przed rozpylonym helem i bombą termo baryczną na pokładzie wołającą co w stylu pull up terrain ahead. Takie bzdury opowiadał kiedyś chyba ktoś ważny w naszym wojsku to liczę że system chroni przed tego rodzaju incydentami.

 16. MiP

  Proszę bardzo,dla siebie kupują samoloty bez kilkuletnich analiz itp.ten system samoobrony też szybciutko wybrali a uzbrojenie dla wojska........ a co z ochroną aktywną dla czołgów itp. O własne 4 litery to dbają żeby mieć czym uciekać z kraju,niech robią tak dalej to i sami za ten kraj będą walczyć bo obywatele nawet palcem nie ruszą

 17. ggh

  o siebie panowie szlachta potrafia zadbac… szkoda, ze kosztem wojska.

 18. znajomy

  Szczerze ? zakup niepotrzebny bo kogo ma on zatrzymać ? Rosjan ? No chyba że polskie samoloty będą często latać na Bliski Wschód i przewozić np. polskich żołnierzy na misję ... na Wzgórzach Golan

 19. sd

  Niech zrobią test życia z polskim Piorunem, Werbą i najnowszym Stingerem :)

 20. małe be

  czy taki zestaw zabezpiecza także delegacje po opuszczeniu samolotu? na wypadek gdyby ktoś krzyczał konstytucja albo wolne sądy? a swoją drogą jeśli nie było przetargu to ktoś bedzie siedział.

 21. Gort

  Super, tulko kiedy ten system trafi na nasze mi17 i mi24?

 22. pilot

  To jest bardzo dobry system. Każdy samolot pasażerski w Izraelu posiada takie rozwiązanie. Teraz należy czekać na dozbrojenie małego VIP-a i pozostałych samolotów.

 23. Optymista

  I bardzo dobrze ! To kpina że nie było tych systemów zamontowanych od samego początku. Jak widać w innych państwach jest to standard i widać że idziemy w dobrym kierunku.

 24. Spotter EPKK

  Wiewiórki donoszą ze pozostałe samoloty VIP nie mają takich systemów i dlatego nie mogą latać z Prezydentem.

 25. historia z kodami

  Z Izraelem trzeba uważać na kody. Nigdy nie wiadomo komu przehandlują w ramach współpracy. Gruzję pamiętamy