Siły zbrojne

Izraelska przeciwrakietowa „kopuła” skuteczna w 90 procentach

Odpalenie pocisku przeciwrakietowego systemu Iron Dome. Fot. Israeli Defence Forces/flickr.
Odpalenie pocisku przeciwrakietowego systemu Iron Dome. Fot. Israeli Defence Forces/flickr.

W trakcie ostatnich walk izraelski system przeciwrakietowy Iron Dome przechwycił około 90 % rakiet, które zostały zakwalifikowane do zniszczenia – pisze agencja Reutera.

Jak podaje agencja Reutera, w ciągu ostatniego tygodnia pociski przeciwrakietowe z zestawów Iron Dome (ang. Żelazna Kopuła) zestrzeliły około 90 % spośród odpalonych w kierunku terytorium Izraela rakiet, które zostały namierzone przez system przeciwrakietowy i zakwalifikowane do zniszczenia. W połączeniu z systemem alarmowania i siecią schronów pozwoliło to na razie uniknąć Izraelczykom ofiar śmiertelnych ataków rakietowych, pomimo wystrzelenia przez ugrupowania palestyńskie kilkuset rakiet.

Agencja Reutera przypomina przy tym, że w trakcie starć w 2012 roku Iron Dome okazał się skuteczny w około 85 % przypadków prób przechwycenia. Według informacji Sił Obronnych Izraela, ugrupowania terrorystyczne w Strefie Gazy dysponują około 10 000 pociskami rakietowymi różnych typów. Większość z nich to rakiety określone jako „krótkiego” i „średniego” zasięgu, w dużej części oparte na konstrukcji pocisków artyleryjskiego systemu rakietowego Grad. Hamas dysponuje jednak również rakietami M-302 o zasięgu dochodzącym do 160 km. Co najmniej jeden pocisk tego typu został odpalony w kierunku miasta Hadera.

Zestaw przeciwrakietowy krótkiego zasięgu Iron Dome został wprowadzony na uzbrojenie w 2011 roku i od tego czasu był wielokrotnie z powodzeniem używany bojowo. Jest on przeznaczony do przechwytywania pocisków artyleryjskich i rakietowych o zasięgu do 70 km, przez co stanowi „dolne piętro” izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Został on opracowany wspólnie przez izraelską firmę Rafael i amerykański koncern Raytheon. Iron Dome powstał przy wsparciu finansowym rządu Stanów Zjednoczonych. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.