Siły zbrojne

Izraelska odpowiedź na atak na Wzgórza Golan

Fot. DoD USA
Fot. DoD USA

Izraelskie lotnictwo ostrzelało w środę kilkadziesiąt irańskich celów w Syrii w odwecie za wtorkowy atak rakietowy na kontrolowane przez Izrael Wzgórza Golan. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w atakach zginęły co najmniej 23 osoby.

Izraelskie lotnictwo rozpoczęło ataki już w środę nad ranem, uderzono wówczas w irańskie i syryjskie cele wojskowe w Syrii. Według syryjskich źródeł większość pocisków została przechwycona. Myśliwce kontynuowały potem działania w ramach "operacji na szeroką skalę", podczas której zaatakowano rakiety ziemia-powietrze, stanowiska dowodzenia, składy broni i bazy wojskowe - poinformowały siły obronne Izraela, według których zniszczono też niesprecyzowaną liczbę baterii obrony przeciwlotniczej. Według syryjskiej agencji prasowej SANA podczas nalotu trzy osoby zostały ranne.

Jak ocenia AP, środowe ataki izraelskiego lotnictwa to jego najbardziej intensywna operacja od 21 stycznia, kiedy Izrael przypuścił serię nalotów na irańskie cele wojskowe w Syrii w odpowiedzi na atak irańskiej rakiety.

Izrael dokonał już kilkuset ataków lotniczych w Syrii, co tłumaczy koniecznością zniszczenia obiektów wojskowych Iranu, który walczy o ustanowienie stałej obecności militarnej w Syrii. Ataki te mają też uniemożliwić dostarczenie popieranemu przez Iran libańskiemu Hezbollahowi nowoczesnej broni.

Źródło:
PAP

Komentarze (7)

 1. anty żyd

  Do wszystkich co się śmieją z rosyjskich systemów.Rosja w swoim arsenale ma wszystko co jest potrzebne do zniszczenia dowolnego systemu obrony USA i Izraela. Iskander wchodzi jak w masło w patriota pac -3, Sztylet i Cyrkon bezkarnie likwiduje Thaady, Arrowy itd.Su 34 z zagłuszarką niszczy radary patriota uniemożliwiając mu działanie.

  1. GB

   W jakiej bajce? Bo ten twój Iskander został pierwszy raz użyty jeszcze w Gruzji, a efekt był taki że trafił w miasteczko, ale żadnych wojsk gruzińskich, czy instalacji wojskowych, czy nawet ważnych cywilnych nie zniszczył. Taka celność. Cyrkona to nawet nie ma. Sztylet to zwykła rakieta od Iskandera, o której celności, a raczej jej braku przed chwilą napisałem. A Su-34 to taki badziew że po 10 latach służby, (albo i wcześniej) nadaje się tylko na złom, tak niski ma resurs. Na drogach Rosji koło Woroneża widziano na naczepach samochodowych dwa takie Su-34 w tak opłakanym stanie że szok iż samolot może tak wyglądać po krótkim okresie służby.

 2. GB

  Z rok już będzie jak Rosja dostarczyła Syrii S-300, a te wykazują się typowo rosyjską skutecznością czyli zerową.

  1. GB

   I? Nikt nigdzie nie twierdził że Patriot obroni zawsze i wszystko, jest najlepszy i nie ma odpowiedników. Za to według Rosji i ich trolli takie mają być systemy rosyjskie, a tymczasem te systemy nie odpadły ani jednego ataku.

  2. anty zyd

   Ponad 20 pocisków i dronów Irańskich wykonanych z metalu przeleciało sobie dobre 900 km nie zauważenie przez super wszystko widzące radary patriota.

  3. mac

   a co ma jedno do drugiego? W Syrii toczy sie wojna a Izrael robi co chce, w KAS nie ma wojny i był jeden atak

 3. Derwisz

  Czyżby pancyr? Stanął w obronie iranczykow? Nie sądzę Dlaczego?

  1. ThinQ

   jeny.....bo izraelsko-rosyjski deal na to nie pozwala? Syryjczycy na tym tracą ale taka cena jaką słabszy musi zapłacić mocniejszemu opiekunowi. Teraz Kapiszi?

  2. GB

   A rakiety to strzelają na wiwat. Nawet te co straciły rosyjskiego ila

  3. Użytkownik

   A czytałeś komentarz powyżej trollu?

 4. Davien

  Popierwsze Patriotów koło rafinerii nie było ile mozna tłumaczyc... Po drugie totalna kompromitację to zaliczyły w Syrii rosyjskie systemy OPL z Pancyrem na czele niszczonym przez to co miął zwalczać:)

 5. heh

  Wyprodukowanie w Rosji systemy OPL użytkowane przez syryjską armię zadały w Syrii większe straty Rosjanom niż Izraelczykom

 6. Marek1

  "Przyjacielska, internacjonalistyczna pomoc" dla Syrii i Iraku kosztuje irańskich podatników 5-6 mln USD ... dziennie. Łącznie z Jemenem to będzie jakieś 8-9 mln /day. Coraz więcej Persów zdaje sobie z tego sprawę i zaczyna się wkurzać na Imamów i wszechwładny Korpus Strażników Rewolucji.

 7. pious

  A może to wtorkowy ostrzał był odwetem za wcześniejszy izraelski nalot?

  1. WL.

   Nalot na Iran ? trochę lepiej trolluj