Reklama

Siły zbrojne

Izraelscy piloci szkolą się na Masterach

Fot. Neta Guri/ Izraelskie Siły Powietrzne
Fot. Neta Guri/ Izraelskie Siły Powietrzne

Izraelskie siły powietrzne rozpoczęły pierwszy kurs pilotów na samolotach Alenia Aermacchi M-346 Master (noszących lokalne oznaczenie Lavi). Wcześniej realizowano szkolenia instruktorów. Pierwsze maszyny dotarły do Izraela latem minionego roku. 

Izrael był trzecim po Singapurze i Włoszech nabywcą maszyn tego typu. Rok temu również Polska zdecydowała się na zakup M-346 Master w przetargu na zintegrowany system szkolenia zaawansowanego (Advanced Jet Trainer - AJT) dla Sił Powietrznych RP.

Izraelscy piloci już korzystają z podobnego systemu. Dotąd szkolili się z użyciem symulatorów. W bieżącym tygodniu rozpoczęli loty na nowych maszynach szkolnych. Pierwszy kurs podstawowy na maszynach M-346 Lavi zakończy się w czerwcu 2015 roku.

M-346 Master jest dwumiejscowym, dwusilnikowym samolotem przeznaczonym do zaawansowanego treningu. Wysoka manewrowość i współczynnik ciągu do masy, oraz awionika zbliżona do stosowanej w nowoczesnych samolotach bojowych pozwalają dobrze odwzorować warunki ich realnego działania przy znacznie mniejszych kosztach eksploatacji. 

Reklama

Komentarze (3)

 1. A_S

  Dobra rosyjska konstrukcja z odrobiną włoskich gadżetów

 2. Liczący_kasę

  Izrael posiadając zaawansowany przemysł, zdolny do stworzenia własnego WSB (poprzedniego Lavi). Importuje zarówno maszyny bojowe jak i szkolne. Ciekawe czy osoby oburzone na brak programu Polskiego samolotu AJT, mają coś do powiedzenia o "Żydowskiej" przebiegłości w liczeniu pieniędzy ?

  1. taka prawda

   Jak czegoś nie ukradną za granicą (np. Uzi, Galil, Kfir) lub nie dostaną od USA, to nic samodzielnie nie potrafią stworzyć.

  2. bender

   a mnie zastanawia brak komentarzy, ze Izraelczycy lataja rosyjskim G (ze wzgledu na pochodzenie konsteukcji Mastera) ;-)

 3. QDark

  Takie pytanie. Czy w razie "W" jest możliwość wykorzystania tych maszyn bojowo? W jakiej roli ewentualnie mogłyby być wykorzystane ?

  1. cerg

   Jest możliwość. Jako samoloty szturmowe, bezpośredniego wsparcia pola walki. Symulacje wskazują, że tego rodzaju samoloty uzyskują najwyższe wskaźniki koszt/efekt w tego typu zadaniach

Reklama