Reklama

Siły zbrojne

Izrael modernizuje Żelazną Kopułę

Samobieżna wyrzutnia systemu Iron Dome na bazie samochodu ciężarowego. Fot. Rafael
Samobieżna wyrzutnia systemu Iron Dome na bazie samochodu ciężarowego. Fot. Rafael

Siły Obronne Izraela przeprowadziły testy zmodernizowanej odmiany zestawu przeciwrakietowego Iron Dome.

Zgodnie z komunikatem izraelskich sił powietrznych, testy pozwoliły na potwierdzenie zdolności zmodyfikowanej odmiany zestawu przeciwrakietowego Iron Dome. Zaznaczono, że prace są podejmowane z uwagi na „bezprecedensowe” spektrum zagrożeń, z jakim zmagają się Siły Obronne Izraela.

Zestaw przeciwrakietowy krótkiego zasięgu Iron Dome wprowadzono do wykorzystania operacyjnego w izraelskiej armii w 2011 r. W założeniu miał być przeznaczony przede wszystkim do zwalczania pocisków artyleryjskich, rakietowych i moździerzowych o zasięgu do 70 km. Od wdrożenia do służby był wielokrotnie i z powodzeniem używany bojowo.

Zgodnie z deklaracją producenta – koncernu Rafael – system Iron Dome jest również zdolny do zwalczania obiektów aerodynamicznych: samolotów, śmigłowców, pocisków manewrujących i bsl. Według informacji przekazanych Defence24.pl na targach Paris Air Show 2015 elementy systemu Iron Dome mogą stanowić część oferty koncernu Rafael w ramach programu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew, choć ostateczny kształt propozycji nie został jeszcze przesądzony. Izraelska spółka wzięła udział w dialogu technicznym w zakresie programu Narew. 

Reklama

Komentarze (2)

 1. Oj

  Jaki św. spokój byłby gdy by tak przeflancować ich do ameryki.Jankesi podarowali by im jeden stan wtedy było by pięknie,spokojnie,bezpiecznie i tanio.....

  1. jasio

   To oficjalne cele rosyjskiej polityki zagranicznej?

  2. w

   ...a ten "spokój i bezpieczeństwo" widzimy codziennie w Syrii,Libii,Iraku,Tunezji,Jemenie,Egipcie i wielu innych krajach regionu.Radze myśleć samodzielnie a nie powtarzać muzułmańsko-kremlowską papkę,akurat Izrael to najbardziej stabilne i najbezpieczniejsze państwo regionu.Dlaczego Żydzi mają się przenosić z ziem,które zamieszkują nieprzerwanie od 4 tys lat?Bo napływowa ludność arabów palestyńskich którzy zjawili się tam wraz z arabskimi podbojami w VIIw n.e. tego sobie życzy?Łatwiej będzie właśnie ich przenieść,proponuję jakiś kawałek ziemi w kochającym ich Iranie lub na Syberii choć znając doświadczenia z mniejszością palestyńską Libanu,Jordanii lub Egiptu nie dziwota że nikt się do tego nie garnie.

 2. bmk

  W razie konfliktu z Rosją Izrael sprzeda nas tak jak Gruzję?

  1. Scrapp

   Tak. Z całą pewnością sprzeda Rosji kody do systemu, który chroni izraelskie miasta przed wszystkimi domowej roboty (choć nie tylko takimi) rakietami. Z całą pewnością sprzeda kody właśnie Rosji, sojusznikowi Syrii i Iranu, żeby ta mogła potem wymuszać na Izraelu konkretne działania grożąc wykorzystaniem znajomości kodów do prób unieszkodliwiania tychże baterii... Radzę chwile pomyśleć przed wypisywaniem tego rodzaju bzdur

  2. Lucek

   Tak a ruski złom zakłócił amerykański okręt wojenny :) Daj link z którego jasno wynika twój post.

Reklama