Reklama

Siły zbrojne

Izrael kupuje kolejne F-35

Samolot F-35I Adir należący do 116 Eskadry "Lwy Południa" Sił Powietrznych Izraela.
Samolot F-35I Adir należący do 116 Eskadry "Lwy Południa" Sił Powietrznych Izraela.
Autor. Amir Agronov / Siły Powietrzne Izraela / CC BY-SA 3.0

Izrael podpisał nową umowę na zakup 25 myśliwców F-35. Jej koszt to około 3 miliardy dolarów.

Jak informuje The Times of Israel, samoloty mają być dostarczone w partiach od 3 do 5 sztuk. Proces ma się rozpocząć w 2028 roku, a izraelska flota tych myśliwców ma osiągnąć liczebność 75 maszyn.

Umowa została podpisana w miniony wtorek. Co ciekawe, 3 mld dolarów, które ma zostać przeznaczone na zakup, zostanie wykorzystane w ramach amerykańskiego pakietu pomocy wojskowej dla Izraela. Będzie to już trzecia eskadra F-35 na wyposażeniu Tel Awiwu. Do tej pory, w ramach wcześniejszych kontraktów, zostało dostarczonych 39 z 50 sztuk.

Minister obrony Jo’aw Galant Gallant stwierdził po podpisaniu umowy, że to „kolejna ilustracja siły strategicznego sojuszu między USA a Izraelem”.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (8)

 1. Tani2

  Ja bym kupił F-35B ,bo ta wersja chyba jest lepsza dla nas. Ma szersze możliwości.

 2. młodygrzyb

  Tyle wyszło z wielkiego gadania amerykanów że już izraelitom broni nie dostarczają/nie dostarczą. Żydowscy zbrodniarze natomiast w tym czasie zbombardowali szkołę prowadzona przez ONZ zabijając kilkadziesiąt osób. Aha, przenoszą także więźniów z jednego ze swych obozów koncentracyjnych na pustyni do baz wojskowych. Bynajmniej nie dla polepszenia warunków bytowych więźniów ale po prostu dokładniej chowają to co robią z więźniami przed niepowołanym wzrokiem choćby prasy. Ot pax americana.

  1. Davien3

   młodygrzyb po deklaracji Rosji że bedzie całkiem otwarcie dostarczac broń róznym terrorystom i bandytom na swiecie lepiej milcz.

  2. młodygrzyb

   Davienku mamy wolność słowa, jeszcze. Piętnowanie zbrodniarzy i ich sponsorów to minimum jakie każdy człowiek powinien robić. Bronienie tychże to de facto współuczestnictwo. Ja potępiam wszystkie brodnie, zbrodnia to zbrodnia.

 3. Makag

  Zapewne teraz Hamas jak i Palestyńczycy będą bez szans.

  1. Davien3

   A od kiedy to terroryści z Hamasu mieli jakieś szanse?

 4. user_1061294

  Kupuje czy dostaje za przysłowiowego 1$ w ramach "braterskiej" pomocy Rzymskich elit - dowodzących gospodarką i mediami w Ameryce Północnej.

 5. Bart patriota

  Nie rozumiem dlaczego polska kurde nie kupi tylko latami musi debatowac i analizowac. Co za ludzie..

  1. GB

   Wiesz jak się kupuje złom w postaci FA-50, to później brakuje kasy na normalne samoloty. Budżet jest jaki jest.

  2. Griaule

   Nie doczytałeś. Izrael, wbrew tytułowi, wcale nie kupuje F-35. Dostają je ZA DARMO. Na takich warunkach moglibyśmy "kupić" nawet setkę F-35. Niestety, to Żydzi, a nie Polacy rządzą w USA.

  3. tomcio55

   Teraz to czas dostawy > 2030. Zostało chyba tylko F15

 6. Tani2

  Nie kupił tylko dostał. Sponsor ma sponsor da.

 7. kopacz033

  Polska powinna zrobic to samo , 2 badz 3 eskadry f35 ktore zastpia f16. Nad tym trzeba myslec juz teraz f16 wiecznie latac nie bedzie a resursch naszych f16 jest w polowie wyczerpany i jeszcze 20 lat drugiego chodzi o te nowe f16 jednomiejscowe bo ta wersja 2 miejscowa na smietnik vedzie do 7lat czy 10 . Lepiej teraz bo kolejka dluga a niby zajlad maja jeszcze 1 pfzerob8c na f35 z f16 wiec moze nie bedzie zle

 8. szczebelek

  No cóż wujek Sam nie pozwoli by Izraelowi stała się krzywda.

Reklama