Reklama

Siły zbrojne

Izrael chroniony przez "Żelazną Kopułę"

Odpalenie pocisku Tamir z amerykańskiej wyrzutni MML. Fot. John A. Hamilton/US Army.
Odpalenie pocisku Tamir z amerykańskiej wyrzutni MML. Fot. John A. Hamilton/US Army.

Izraelski rakietowy system obrony powietrznej Żelazna Kopuła zestrzelił w sobotę dwa „zbłąkane pociski” wystrzelone podczas walk w Syrii - poinformowały izraelskie siły zbrojne. Nie podano, jakiego rodzaju były to pociski. 

Reuters podkreśla, że wprawdzie walki w Syrii często przenoszą się na kontrolowane przez Izrael Wzgórza Golan, ale że Żelazna Kopuła po raz pierwszy przechwyciła pociski wystrzelone z syryjskiego terytorium.

Agencja dodaje, że baterie Żelaznej Kopuły są rozmieszczone w rejonach zagrożonych ostrzałem spoza granicy; chodzi głównie o ostrzał z palestyńskiej Strefy Gazy. Izraelski system obrony powietrznej jest zwykle uaktywniany tylko w sytuacji, kiedy nieprzyjacielski pocisk rakietowy może uderzyć w rejony zamieszkane.

Reuters wskazuje, że Izrael w zasadzie trzyma się z dala od syryjskiej wojny domowej, ale uważnie śledzi sytuację wzdłuż granicy na Wzgórzach Golan i czasem, w razie konkretnego zagrożenia, przeprowadza naloty na cele w Syrii bądź odpowiada ogniem moździerzowym. Wzgórza Golan Izrael zajął podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze (2)

 1. STek

  To musiały być papierowe rury wypełnione prochem które zmajstrował Hesbollah w jakimś garażu, ciekawe ile izraelskich rakiet poszło żeby to zastrzelić?

  1. Kosmit

   Akurat Izrael ma zarówno technologię, jak i rozległe praktyczne doświadczenie w obronie przeciwrakietowej. A Hezbollah (tak piszemy) "majstruje w garażach" całkiem udane konstrukcje. A czego nie zmajstruje, to sprowadzi od swoich rozlicznych przyjaciół.

  2. Ks

   Pewnie wzięli od ruskich te papierowe rury,w końcu ich zaopatrują.Sam widzisz ile warta jest rosyjska technika wojskowa.

 2. żelazny_orzeł

  Ta cała żelazna kopuła wygląda tak samo jak S300 ..... jeszcze z 10 lat i dojdą z technologią do S400 ;-)

  1. licznik od trabanta

   To 2 zupełnie różne systemy, ale wiem że rasowym onetowcom wystarczy tylko kontener rakietowy(prawie identyczne w każdym współ. OPL) by je do siebie przypasowywać. Zapytałbym, o te opóźnienie technologiczne izraelskich systemów, ale to tak, jak rozpocząć dyskusję z kimś, nie rozróżniającym Libii od Libanu, nt wiosny arabskiej.

  2. Kosmit

   No tak, podobieństwo uderzające - jedno i drugie leci do góry, nie rozróżnisz ;)

  3. Y72

   Coś te twoje rosyjskie supersystemy opl w Syrii dają ciała,jak nie amerykanie to izraelczycy bezkarnie latają i bombardują co tylko chca.P.S.sprobuj zastrzelić S300/400 cele które zdejmuje Żelazna Kopuła czyli pociski artyleryjskie i rakiety typu Grad...

Reklama