Reklama

Siły zbrojne

Islamiści zestrzelili samolot lotnictwa Syrii

Fot. Alexey Goral/CC BY-SA 3.0
Fot. Alexey Goral/CC BY-SA 3.0

Tzw. Państwo Islamskie (IS) zestrzeliło na wschodzie Syrii samolot rządowych sił powietrznych - poinformowała w niedzielę powiązana z dżihadystami agencja prasowa Amak. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka pilot maszyny nie żyje. 

"Syryjski samolot wojskowy należący do sił reżimu został zestrzelony przez bojowników Państwa Islamskiego w mieście Dajr az-Zaur" - podała agencja Amak w komunikacie opublikowanym w internecie.

Zdaniem Obserwatorium, które ma swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii, dżihadyści zestrzelili wojskowego Miga.

Tymczasem syryjska rządowa agencja prasowa SANA podała tego dnia, że siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi odzyskały kontrolę nad obszarami na wschodzie kraju, które utracili wcześniej na rzecz IS. Z relacji agencji wynika, że wojska rządowe przeprowadziły ofensywę ubezpieczaną przez lotnictwo. W wyniku działań zbrojnych zginęły dziesiątki dżihadystów z IS - dodała SANA.

Według Damaszku IS zdobyło terytoria na wschodzie kraju "w wyniku amerykańskiej agresji powietrznej", czyli akcji lotnictwa międzynarodowej koalicji pod dowództwem USA. Waszyngton przyznał, że przez pomyłkę zaatakował wojska syryjskie prowadząc operację przeciwko IS.

Czytaj też: Bombardowanie rządowych wojsk syryjskich.

Zdaniem Rosjan, że w nalocie pod Dajr az-Zaur zginęło co najmniej 62 syryjskich żołnierzy, a ponad 100 zostało rannych.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze (4)

 1. mity i fakty

  Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka - czy korzystają z teleskopu , że tak dokładnie widzą od Amerykanów i Rosjan ! A może z internetu ? Ciekawa teoria z Londynu płynie na cały zachodni świat ! Powielana przez zachodnie media ?

  1. Marek1

   Nie bredź, akurat SOPC ma jedna z lepszych siatek informatorów w Syrii. Twój argument, ze NIC nie wiedzą, bo mają siedzibę w Londynie jest idiotyczny.

  2. Paweł

   Co ciekawe, zaraz po ataku USA na armie Syrii, ISIS strzela sobie w syryjskie samoloty. No chyba nie trzeba być orłem, żeby zrozumieć, ze właśnie USA otwarło drogę do ataku dla Państwa Islamskiego na Dajr.

 2. dropik

  wg innych źródeł to był su22 ;) zestrzelenie takiego ptaszka nie jest specjalnie trudne bo przeważnie bombardują z niskiego pułapu, no na tyle niskiego , że ręczna wyrzutnia daje radę ;)

 3. ppp

  Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka... warto pamiętać, że to "Obserwatorium" to jeden pan mieszkający w Londynie.

  1. Viktor

   Co to zmienia?

 4. american dog

  ISIS wiadomo jaką wyrzutnią go zestrzelili, igła to na pewno nie była.

  1. Łgarow

   To nie był amerykański przeciwlotniczy zestaw rakietowy. Taki zestaw rakietowy można kupić w każdym sportowym sklepie w Syrii...

  2. Kosmit

   A skąd wiadomo? I dlaczego na pewno nie igła? Coś ostatnio strasznie dużo się jasnowidzów na forum namnożyło.

Reklama