Reklama

Siły zbrojne

Iskandery ćwiczą w Zachodnim Okręgu Wojskowym

Start pocisku rakietowego Iskander - fot. rostec.ru
Start pocisku rakietowego Iskander - fot. rostec.ru

Podczas trwających obecnie ćwiczeń broni precyzyjnej w Zachodnim Okręgu Wojskowym wykorzystywane są bombowce strategiczne i pociski Iskander-M – poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej. Manewry rozpoczęły się 27 maja i potrwają do 5 czerwca. 

Tematem realizowanych ćwiczeń jest „rażenie bronią precyzyjną z ziemi i powietrza krytycznie ważnych obiektów umownego przeciwnika”, jak podaje za ministerstwem państwowa agencja prasowa RIA-Nowosti. Nie sprecyzowano w jakiej części Zachodniego Okręgu Wojskowego realizowane są te ćwiczenia, jednak  rosyjskie media nawiązują przy tej okazji do tematu rozmieszczenia pocisków Iskander-M w Obwodzie Kaliningradzkim.

Przypomniano zarówno ostrzeżenia prezydenta Putina o możliwości rozlokowania pocisków balistycznych w odpowiedzi na rozbudowę amerykańskich instalacji antybalistycznych w Europie, jak też słowa ministra Szojgu o „bezprecedensowym wzroście aktywności NATO w Europie Środkowej”.

Iskander jest balistycznym systemem rakietowym krótkiego zasięgu zdolnym do przenoszenia głowic jądrowych.  Iskander-M o zasięgu ponad 380 km jest obecnie na uzbrojeniu rosyjskich sił zbrojnych. Iskander-K jest testowaną wersją uzbrojoną w pociski manewrujące o zasięgu ponad 500 km.

Oprócz jednostek dysponujących lądowymi wyrzutniami balistycznymi ćwiczenia obejmują również bombowce strategiczne, takie jak Tu-95 oraz prawdopodobnie wprowadzane coraz liczniej do jednostek samoloty Su-34, zastępujące w rosyjskim lotnictwie maszyny Su-24, których asortyment broni kierowanej jest bardzo ograniczony.

Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że „umowny przeciwnik”, którego strategiczne cele niszczą w symulowanych atakach żołnierze Zachodniego Okręgu Wojskowego, znajduje się na terytorium Polski i krajów bałtyckich.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Elf

    Nasz umowny przeciwnik znajduje się na terytorium Rosji oraz Białorusi...

  2. Jan Sztorm

    Klaszyczna presja militarna przed jutrzejszą wizytą prezydenta Obamy w Warszawie. Mówiono że Obama ma ogłosić przyspieszenie instalacji Tarczy. Zobaczymy jutro jaki przyniesie skutek.

  3. Scooby

    To tej ilości kurzy można zniszczyć drugiego i resztę badziewia. tylko odpalenie AGM 158 jassm jest mes sygnałowe... .

Reklama