Reklama

Siły zbrojne

Irlandia unowocześnia zestawy przeciwlotnicze RBS70

Fot. Saab
Fot. Saab

Koncern Saab podpisał kontrakt z rządem Irlandii na modernizację i ulepszenie lekkich systemów przeciwlotniczych RBS70. Umowa o wartości 40 mln SEK (ok. 6 mln USD) obejmuje m. in. przystosowanie wyrzutni do obsługi nowych pocisków o zwiększonym zasięgu i celowników nocnych, oraz dostawy symulatorów.

Unowocześnienie irlandzkich zestawów przeciwlotniczych RBS70 obejmuje przede wszystkim dostosowanie ich do współpracy z nocnymi układami celowniczymi BORC oraz pociskami rakietowymi Bolide o znacznie zwiększonym zasięgu i prędkości. Prócz tego wymienione zostaną zewnętrzne jednostki zasilania, oraz zrealizowana zostanie dostawa symulatorów zgodnych z wyposażeniem i parametrami zmodernizowanych wyrzutni.

Szwedzki producent zobowiązał się do zapewnienia wsparcia technicznego przez okres 4 lat, a dostawy mają zostać zrealizowane w roku 2015. System RBS 70 składa się z rozstawianej na trójnogu podstawy z systemem obserwacji optycznej oraz kierowanego laserowo pocisku. Wariant zmodernizowany będzie mógł zwalczać cele na odległość do 8 km i do pułapu 5000 m w dzień i nocą. Pojedyncza bateria RBS 70 stanowi podstawowe uzbrojenie przeciwlotnicze irlandzkich sił zbrojnych. 

Podobne systemu są na wyposażeniu sił zbrojnych 19 krajów. Wśród nich znajduje się np. Litwa, oraz Brazylia która nabyła 16 zestawów dla ochrony tegorocznych mistrzostwa świata w piłce nożnej i letniej olimpiady w Rio de Janeiro w 2016 r.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Elf

  ci to dopiero mają potężną armię...

  1. Raa

   Mają armię na miarę swoich potrzeb i możliwości. I potencjalnych zagrożeń militarnych. Lepiej pilnujmy swojego podwórka.

 2. Pilot

  Może by kupili trochę naszych GROM'ów ?

 3. podbipięta

  luxemburg ma lepszą Coś ze 300 żołnierzy i chyba 10 zestawów ppk Spike

Reklama