Reklama

Siły zbrojne

Iran skopiował amerykański dron stealth

Irańczycy zaprezentowali swoją kopię bezzałogowego statku powietrznego RQ-170 wraz ze zdobytym ponad dwa lata temu oryginałem– fot. defence.pk
Irańczycy zaprezentowali swoją kopię bezzałogowego statku powietrznego RQ-170 wraz ze zdobytym ponad dwa lata temu oryginałem– fot. defence.pk

Irańczycy skopiowali amerykański „niewidzialny” bezzałogowy samolot rozpoznawczy RQ-170, który został zdobyty w 2011 r przez Islamską Gwardię Strażników Rewolucji IRGC.

Nowy dron został zaprezentowany podczas wizyty przywódcy islamskiej rewolucji Ajatollaha Ali Chamenei w centrum sił powietrznych IRCG. Na wystawie irańskich osiągnięć technologicznych w zakresie lotnictwa zaprezentowano m.in. przechwycony dwa lata wcześniej amerykański dron RQ-170 jak i jego właśnie zbudowaną kopię. Jego prezentację zapowiedziano już w grudniu ubiegłego roku.

Irańczycy twierdzą, że całość prac nad zbudowaniem bezzałogowca ma się zakończyć już niedługo, ale to co najważniejsze już zostało zrobione. Przy tym wcale się nie krępują wskazując, że nowy dron ma pozwolić na przeprowadzenia ataku bombowego na amerykańskie okręty w ewentualnym konflikcie zbrojnym.

Na szczęście większość specjalistów zagranicznych uważa, że Iran w ramach wojny propagandowej zbudował po prostu model zdobytego bezzałogowca i teraz próbuje nim wszystkich przestraszyć. Gorzej, że do dzisiaj nie wiadomo jak naprawdę Irańczycy przechwycili amerykański RQ-170, który z założenia miał być niewykrywalny przez systemy obrony przeciwlotniczej. W Iranie poinformowano, że zdobyto go w „zaawansowanym cyberataku”. W rzeczywistości doszło prawdopodobnie do awarii systemu napędowego i samolot po prostu spadł na ziemię.

Iran już kilkakrotnie zestrzeliwał amerykańskie drony, ale RQ-170 został utracony po raz pierwszy.

 • iran
Reklama

Komentarze (11)

 1. Wojtekus

  Tylko ze w wariancie iranskim bedzie on widzialny. Prosze zwrocic uwage na nity w gornej czesci tego statku, Znaczy to ze nie zostal on wykonany z kompozytow a z aluminium! Jesli nawet poleci na silnikach (???) to byc moze sie rozleci. Bedzie to jeden z tych iranskich super projektow wojskowych o ktorych nagle przestanie sie mowic a prawdziwe liczby sprzetu w ich arsenale beda bliskie zeru.

 2. Miroo

  boimy się :D

 3. Anteas

  A jak Islamscy Gwardziści i Strażnicy Rewolucji (to gwardziści czy strażnicy? zdecydowali by się) zobaczyli ten niewidzialny dron?

 4. alex

  W lipcu 1939 propaganda uspokajała społeczeństwo, że większość niemieckich czołgów jest zrobiona z kartonu...

 5. statystyk

  Sam jesteś głupi a w nowoczesnych technologiach, materiałoznawstwie, fizyce i innych naukach ścisłych, a szczególnie w elektronice i informatyce Iran stoi nieporównywalnie wyżej od Polski.

  1. bruno

   Widać nie każdemu odpowiada Pax americana - może i z dykty ale amerykanie będą musieli wpompować w program kolejne miliardy - kwestia jest tylko taka : oskubią swoich obywateli czy ruszą na nową wojnę. Iran działa jak najbardziej racjonalnie w myśl WŁASNYCH interesów. A to nie mieści się w ramach wspomnianego modelu.

 6. Miroo

  nie chce mi się czytać co w tym głupim religijnym kraju "zrobili"... szkoda czasu na ich przechwałki i groźby.. trzeba jedynie obserwować ich program atomowy i przywalić w niego w odpowiednim momencie...

 7. Mirosław Znamirowski

  No bez jaj. RQ-170 działa na pułapie ponad 15 kilometrów. I ludzie mają uwierzyć, że spadając z takiej wysokości maszyna odniosła by jedynie powierzchowne uszkodzenia? Osobiście bardziej wierzę w zapewnienia Irańczyków o przejęciu maszyny na drodze "zaawansowanego cyberataku" niż w typowe dla amerykanów ukrywanie swoich porażek.

  1. VfV

   A to ukrywanie porażek jest typowo amerykańskim podejściem?

  2. Dron

   Mógł opaść lotem ślizgowym jak szybowiec.

  3. Jac

   Możliwe że np. maszyna sama wylądowała na lotnisku w wyniku utracenia łączności. Aby stwierdzić co się stało trzeba by znać całą sytuację, błędy jakie wystąpił i na jaki genialny pomysł wpadła wtedy ta maszyna. Amerykanie pewnie wiedzą ale niezależnie co to było to i tak nie powiedzą.

 8. Chuck Yeager

  Pewnie ta sama technologia, co przy wcześniej prezentowanym samolocie z dykty i styropianu. :)

 9. Jac

  Cóż za precyzyjna makieta?

 10. Zed

  Czy Iran w końcu zmieni alfabet na inny niż arabski? Dlaczego mając język indoeuropejski używają alfabetu najeźcy. Powini pójść w ślady Turków i zmienić na łaciński.

 11. fumfel

  tak, awaria silnika spadł i jest jak nowy

Reklama