Siły zbrojne

Iran skopiował amerykański dron stealth

Irańczycy zaprezentowali swoją kopię bezzałogowego statku powietrznego RQ-170 wraz ze zdobytym ponad dwa lata temu oryginałem– fot. defence.pk
Irańczycy zaprezentowali swoją kopię bezzałogowego statku powietrznego RQ-170 wraz ze zdobytym ponad dwa lata temu oryginałem– fot. defence.pk

Irańczycy skopiowali amerykański „niewidzialny” bezzałogowy samolot rozpoznawczy RQ-170, który został zdobyty w 2011 r przez Islamską Gwardię Strażników Rewolucji IRGC.

Nowy dron został zaprezentowany podczas wizyty przywódcy islamskiej rewolucji Ajatollaha Ali Chamenei w centrum sił powietrznych IRCG. Na wystawie irańskich osiągnięć technologicznych w zakresie lotnictwa zaprezentowano m.in. przechwycony dwa lata wcześniej amerykański dron RQ-170 jak i jego właśnie zbudowaną kopię. Jego prezentację zapowiedziano już w grudniu ubiegłego roku.

Irańczycy twierdzą, że całość prac nad zbudowaniem bezzałogowca ma się zakończyć już niedługo, ale to co najważniejsze już zostało zrobione. Przy tym wcale się nie krępują wskazując, że nowy dron ma pozwolić na przeprowadzenia ataku bombowego na amerykańskie okręty w ewentualnym konflikcie zbrojnym.

Na szczęście większość specjalistów zagranicznych uważa, że Iran w ramach wojny propagandowej zbudował po prostu model zdobytego bezzałogowca i teraz próbuje nim wszystkich przestraszyć. Gorzej, że do dzisiaj nie wiadomo jak naprawdę Irańczycy przechwycili amerykański RQ-170, który z założenia miał być niewykrywalny przez systemy obrony przeciwlotniczej. W Iranie poinformowano, że zdobyto go w „zaawansowanym cyberataku”. W rzeczywistości doszło prawdopodobnie do awarii systemu napędowego i samolot po prostu spadł na ziemię.

Iran już kilkakrotnie zestrzeliwał amerykańskie drony, ale RQ-170 został utracony po raz pierwszy.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.