Siły zbrojne

Iran prezentuje śmigłowiec uzbrojony w „rakietę manewrującą”

Iran podwiesił rakietę przeciwokrętową Nasr pod jednym ze swoich śmigłowców– fot. www.tasnimnews.com
Iran podwiesił rakietę przeciwokrętową Nasr pod jednym ze swoich śmigłowców– fot. www.tasnimnews.com

Irańska Gwardia Strażników Rewolucji zaprezentowała śmigłowiec z podwieszoną "rakietą manewrującą Nasr (Zwycięstwo)".

Wbrew propagandzie mowa jest o lotniczej rakiecie przeciwokrętowej, której opracowaniem Iran chwalił się już we wrześniu 2013 r. Poinformowano wtedy o stworzeniu lotniczej wersji pocisku wykonanego w technice stealth, który powstał na bazie dwóch wcześniej opracowanych w Iranie przeciwokrętowych rakiet średniego i krótkiego zasięgu Qader (200 km) i Nasr (35 km). Rakiety te są już w produkcji seryjnej i mają służyć do zwalczania celów nawodnych o wyporności do 3000 ton.

Śmigłowce, które mają być wyposażone w te pociski są obecnie na stanie jednostek operujących w tzw. 1 strefie  na południe od portu Bandar Abbas, a więc kontrolujących cieśninę Ormuz. Irańczycy chwalą się, że ich rakiety są niewykrywalne dla radarów, mają dużą siła rażenia oraz są odporne na zakłócenia radioelektroniczne.

Zdjęcia uzbrojonego w Nasr śmigłowca mówią jednak coś zupełnie innego. Widać na nich siermiężną rakietę „przyspawaną” pod śmigłowcem pozbawionym zarówno radaru jak i głowicy optoelektronicznej. Jest to helikopter nie posiadający jakichkolwiek, widocznych z zewnątrz instalacji „wojskowych” oraz opancerzenia. Prawdopodobnie mamy tu więc do czynienia z następną akcją propagandową.

Komentarze (2)

  1. Anteas

    Rakieta być może i siermiężna, ale ci "strażnicy rewolucji" to wyglądają jak ciecie. Nie jak dozorcy tylko jak ciecie.

  2. [email protected]

    to taki model...rodem z filmow o Bondzie ;)