Reklama

Siły zbrojne

Iran: Kontrakt na S-300 w przyszłym tygodniu. „Zwiększy napięcie w regionie"

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Umowa dotycząca dostaw zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych S-300 do Iranu może zostać podpisana już w przyszłym tygodniu – donosi Jerusalem Post. Podpisanie i realizacja kontraktu mogą przyczynić się do dalszego wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie, stawiając powodzenie porozumienia zawartego w sprawie programu atomowego pod znakiem zapytania.

Jak donosi Jerusalem Post powołując się na agencję ISNA, irański minister obrony Hossein Deghan zapowiedział, iż umowa dotycząca dostawy systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych S-300 z Federacji Rosyjskiej do Iranu zostanie podpisana w przyszłym tygodniu. Stwierdził również, iż dostawy mają zostać zrealizowane w relatywnie krótkim czasie.

Rosyjski prezydent Władimir Putin zniósł w kwietniu bieżącego roku obowiązujący od 2010 roku w związku z rezolucją ONZ nr 1929 zakaz dostaw systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych S-300 do Iranu. Oficjalnie decyzję motywowano podpisaniem porozumienia ramowego, dotyczącego irańskiego programu nuklearnego.

Ewentualna dostawa zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych do Iranu może przyczynić się do wzrostu napięcia w regionie. Komentatorzy podkreślają, że wprowadzenie systemów tego typu na uzbrojenie utrudniłoby przeprowadzenie ewentualnego ataku na irańskie instalacje, związane z programem nuklearnym czy rakietowym.

Jednocześnie zawarte w lipcu br. w Genewie porozumienie jest krytykowane przez Izrael oraz część przedstawicieli Kongresu (choć pozytywnie wypowiadali się o nim m.in. wysocy oficerowie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, w tym były już dowódca US Army generał Raynold Odierno). Dostawa zaawansowanych systemów rakietowych do Iranu może więc zostać odczytana jako pretekst do podejmowania zdecydowanych (i potencjalnie niekorzystnych dla bezpieczeństwa w regionie) działań wobec Teheranu.

CZYTAJ WIĘCEJ: S-300 dla Iranu. Nowa polityka Rosji, czy znów tylko obietnice?

 

 

Reklama

Komentarze (6)

 1. Obserwator

  A jakie remedium na S300/400 mają nasi wojacy ??? bo wycofanie na zachód już przerabialiśmy....

 2. `5234`

  Zestawy przeciwlotnicze S-300 to jest dopiero wstęp do militaryzacji Iranu a coraz większego bólu głowy władz Izraela .Iran robi przymiarkę do zakupu samolotów J-10s w ilości 150 sztuk . Experts say J-10s would benefit Iran

 3. Racjonalista

  Na wszystkie kraje Bliskiego Wschodu powinno być nałożone embargo na dostawy uzbrojenia z Izraelem, Turcją i Arabią Saudyjską włącznie. Cały ten region to beczka prochu, ale jak chcą się wyrzynać to niech to robią przy użyciu maczug i toporków bo tylko to są w stanie samodzielnie wyprodukować.

  1. Sky

   Tak samo się mówi o naszym regionie

 4. ghj

  najbardziej w regionie uspokoiło sytuację USA obalając saddama i innych

  1. Kosmit

   Których "innych" obaliło USA? Kadafiego obaliła międzynarodowa koalicja i "gniew ludu" (słuszny, czy nie słuszny, jakie to ma znaczenie), w której pierwsze strzały oddała Francja. To nie była operacja rozpoczęta przez USA. O pozostałych "innych", w których obalaniu brało udział USA to nie słyszałem. Można się zastanawiać nad amerykańską polityką względem Assada, ale nie było tam amerykańskiej interwencji, mimo, że wojna trwa już 3 lata. A Husajn to swoją drogą był gwarant regionalnej stabilizacji, jak się patrzy. Napadł na Iran, napadł na Kuwejt, zagroził Arabii Saudyjskiej, wypuścił do Zatoki Perskiej tysiące min morskich, żeby sobie dryfowały, podpalił pola naftowe w Kuwejcie, a na Kurdów zrzucał bomby z gazem musztardowym. Aha, walił jeszcze scudami w Izrael i budował sobie reaktor, ale mu go Żydzi popsuli. No, zasłużył facet na pokojowego nobla za promowanie stabilności w regionie ;)

 5. cs

  dlaczego są tak zaniepokojeni, na tym portalu w komentarzach czytam zawsze, że ta "ruska broń" to kupa nic nie wartego złomu, to kto się myli "forumowi gieniusie" czy izraelskie wojsko. stawiał bym na tych "forumowych gieniusi", że to jednak ich wiedza, jest warta tyle co mała kupka

 6. jacenty

  niedawno Żydzi w podobnym tonie donieśli o sprzedaży PAK-FA do Iranu (tak !). Na te ich doniesienia odnośnie zbrojeń Iranu to trzeba patrzeć ostrożnie.

Reklama