Siły zbrojne

Iran buduje trzy nowe „niszczyciele” typu Jamaran

Iran poinformował o budowie trzech dalszych „niszczycieli” typu Jamaran – fot. nosint.blogspot.com/
Iran poinformował o budowie trzech dalszych „niszczycieli” typu Jamaran – fot. nosint.blogspot.com/

Dowódca marynarki irańskiej poinformował, że trwa budowa trzech nowych „niszczycieli”, które będą zmodernizowaną wersją okrętów typu Jamaran. 

Nowe jednostki dla floty irańskiej, które otrzymały oznaczenia Jamaran 3, Jamaran 4 oraz Jamaran 5, będą budowane tylko przez stocznie irańskie i zostaną zaprezentowane publicznie „w przyszłości”.

Irańczycy zwodowali swój pierwszy okręt typu Jamaran w lutym 2010 r. Irańska marynarka zakwalifikowała go jako „niszczyciel”, ale w rzeczywistości jest to słabo uzbrojona korweta o wyporności 1420 ton i szybkości około 30 w. Podstawą jej systemu obserwacji technicznej ma być „nowoczesny radar”, jednak i tutaj Iran przesadził, montując tak naprawdę radar z anteną paraboliczną, a więc najprawdopodobniej radar dwuwspółrzędny.

Okręt ma lądowisko dla śmigłowców, jednak nie posiada hangaru. Na rufie nie widać śladów systemów opuszczania i podnoszenia anten sonaru, tak więc prawdopodobnie nie zastosowano na tych jednostkach sonarów holowanych, co znacząco ogranicza ich możliwość zwalczania okrętów podwodnych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.