Reklama

Siły zbrojne

Irakijczycy szturmują rodzinne miasto Saddama Husajna

Czołg T-72 irackich sił rządowych. Fot. Jim Garamone/US DoD.
Czołg T-72 irackich sił rządowych. Fot. Jim Garamone/US DoD.

Irackie wojska rządowe rozpoczęły działania w celu wyzwolenia miasta Tikrit, opanowanego obecnie przez terrorystów z organizacji Państwo Islamskie. 

Według doniesień agencyjnych irackie wojska rządowe prowadzą działania w celu rozbicia sił organizacji Państwo Islamskie w Tikricie, rodzinnym mieście Saddama Husajna. Al Jazeera informuje powołując się na iracką telewizję, że obecnie w rejonie miasta wykonywane są uderzenia lotnicze i artyleryjskie przeciwko ISIS. 

Serwis Iraqi News donosi z kolei, że działania ofensywne wojsk rządowych mają objąć całą prowinicję Salahuddin, na terenie której położone jest rodzinne miasto Saddama Husajna. Siły irackie prowadzą operację przeciwko ISIS na dużą skalę, z użyciem znacznej ilości wojsk. BBC informuje, że przedstawicielom lokalnych grup zbrojnych, które wcześniej współpracowały z organizacją terrorystyczną zaproponowano amnestię. 

Zgodnie z doniesieniami Defense News, po kilku miesiącach nalotów sił koalicji na pozycje terrorystów postępy organizacji Państwo Islamskie zostały w dużej mierze powstrzymane. Co więcej, poszczególne ugrupowania zbrojne w Iraku są coraz bardziej skłonne do współdziałania przeciwko ISIS. Jak wiadomo, iraccy Kurdowie przeprowadzili wcześniej szereg udanych operacji, w trakcie których wyzwolono z rąk terrorystów znaczne tereny. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. b

    To Kurdowie obok Turcji I Izraela powinni byc strategicznym partnerem NATO Na Bliskim wschodzie .

    1. Poznaniok

      Turcja nie może być partnerem NATO, ponieważ jest jego członkiem.

Reklama