Reklama

Siły zbrojne

Irak kupi śmigłowce szturmowe Mi-24 w Czechach?

Fot. Airwolfhound/flickr/CC BY-SA 2.0
Fot. Airwolfhound/flickr/CC BY-SA 2.0

Irackie władze negocjują „natychmiastowy” zakup siedmiu śmigłowców szturmowych Mi-24 w Czechach. W perspektywie Czesi mogą dostarczyć do Iraku dalszych 40 maszyn – pisze Prague Post.

Jak podaje serwis Prague Post, w chwili obecnej prowadzone są negocjacje między rządami Iraku i Republiki Czeskiej odnośnie „natychmiastowego” nabycia przez Irak siedmiu śmigłowców Mi-24 w Czechach. Ewentualny zakup Mi-24 przez Irak odbyłby się prawdopodobnie pośrednictwem praskiego przedsiębiorstwa LOM, które według dostępnych informacji dysponuje siedmioma śmigłowcami Mi-24, wycofanymi wcześniej z czeskiej armii.

W perspektywie Irakijczycy mogą być zainteresowani zakupem za pośrednictwem Czechów nawet 40 dalszych maszyn rodziny Mi-24. Według serwisu Prague Post czeski podmiot mógłby nabyć śmigłowce szturmowe od innych państw, w celu ich późniejszej sprzedaży do Iraku. 

Siły zbrojne Iraku mają obecnie na uzbrojeniu śmigłowce bojowe Mi-35 (wersja rozwojowa Mi-24), które są używane w walkach przeciwko rebeliantom Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu. Wcześniej, w czasach Saddama Husajna iracka armia miała na uzbrojeniu znaczne ilości śmigłowców rodziny Mi-24, które były intensywnie wykorzystywane bojowo w czasie wojny iracko – irańskiej. Wzięły również udział w walkach czasie wojny w Zatoce Perskiej w latach 1990 – 1991.

Reklama

Komentarze (8)

 1. szyszka

  Polska powinna w ten sposob sprzedac swoje Mi 24 bylo by troche kasy na nowe szturmowe

 2. sorbi

  Gdyby Czesi graniczyli z Rosją, to by ich szybko nie sprzedali.

  1. pinokio

   szkoda ,ze nie slyszales wypowiedzi czeskiego prezydentao ukrainie ,olal rezunow i powiedzial ,ze zadnej pomocy nato nie potrzebuja,rosja ich nigdy nie ruszy.

 3. Szopenfeldziarz

  No cóż - nie odczuwam sympatii do braci Czechów, ale jestem pełen podziwu dla nich za umiejętność handlu uzbrojeniem. My musimy się jeszcze tego długo uczyć a jak widać jest to proces długotrwały i nie przynoszący efektów.

  1. polak pomorzanin

   My jako państwo graniczne z Rosja i Biaorusia nie możemy sobie na taki luksus pozwolić w dzisiejszych czasach

  2. Jack Luminous

   Pragne tylko przypomniec, ze w okresie miedzywojennym Czesi byli liczacym sie w swiecie producentem broni.Tak wiec nie bez powodu Adolf zajal Czechy.W niemieckie rece dostaly sie doskonale zaklady zbrojeniowe z doswiadczona kadra inzynierska.

 4. rob

  to nie nasi mieli podpisywac super kontrakty za "pomoc" w demokratyzacji?

 5. Maciek199815

  Czy u naszych ''braci'' Czechów planuje się wprowadzenie jakiejś maszyny za Mi-24? Jeśli nie to kolejne państwo czuje się za bardzo bezpieczne.

  1. z prawej flanki

   - niedawno był o tym artykuł na Defence ; Czesi zamierzają pozbyć sie wszystkich rosyjskich a całkiem nowych śmigieł ,gdyż planują wymienić je na maszyny zachodniej produkcji. Oby tylko nie skończyli jak z głęboka modernizacją T-72...

  2. say69mat

   Powiedz mi w jaki to istotny sposób Mi-24 ma i może zwiększać poczucie bezpieczeństwa??? Przecież o wszystkie istotne elementy wyposażenia i uzbrojenia trzeba się starać i negocjować z FR. Poza tym Mi-24 pozbawiony pocisków ppanc o zasięgu 4 - 8 km, jest w zasadzie latającym załogowym celem dla opl potencjalnego przeciwnika.

 6. z prawej flanki

  przypiliło ich...,chcą wziąść w ciemno ,bo raz ; że to niemal nowe maszyny a dwa - doskonale je znają.

 7. Siemce

  Podobnie - przypomnę że opchnęli Izraelczykom "muły" (Avie S -199) oraz Spity czując odpowiedni klimat na arenie międzynarodowej. Podobnie teraz są krok przed wycofaniem "Rydwanów" a już mają kupca. Podziwiać. Przypomnę jeszcze, że w Iraku uczestniczyli symbolicznie, i nie stoczyli Bitwy o Karbalę....My sprzedaliśmy kilkadziesiąt Dzików i ....już.

  1. podbipięta

   do Kuwejtu Czesi wysłali kompanie chemiczną, która podniosła bunt jak prasa w Czechach napisała, że ich dowódca był moskiewskim agentem/czytaj WSI/ do AFGANISTANU posłali komandosów, którzy odmawiali współpracy z sojusznikami słowami Szwejka ..My tam ne pudemy to je nebezpeczny. Pije piwo za braci Czechów.

 8. Koriolan

  Przedmówco - święta sława. W Polsce prawie nikt nie potrafi już sprzedawać broni. Miejsce po nas zajęli Ukraińcy, Czesi, Bułgarzy ...

Reklama