Reklama

Siły zbrojne

Irackie Abramsy i haubice otrzymają wsparcie z USA

Irak dostanie od Amerykanów miedzy innymi części zamienne do pojazdów HEMTT, a także do czołgów i haubic samobieżnych – fot. M.Dura
Irak dostanie od Amerykanów miedzy innymi części zamienne do pojazdów HEMTT, a także do czołgów i haubic samobieżnych – fot. M.Dura

Amerykański Departament Stanu zaakceptował sprzedaż dla Iraku w ramach programu FMS wyposażenia wojskowego i wsparcia logistycznego za około 600 milionów dolarów. Obejmuje on między innymi części do czołgów M1A1 Abrams i haubic samobieżnych i holowanych.

Negocjowany kontrakt jest efektem zamówienia złożonego przez irackie władze na dostawę części zamiennych przede wszystkim dla czołgów M1A1 Abrams, samobieżnych (M109A5) i holowanych (M198) haubic oraz różnego typu pojazdów (ciężkich taktycznych samochodów ciężarowych M1070 i HEMTT, gąsienicowych pojazdów ewakuacyjnych M88A1/2, transporterów M113 oraz pojazdów kołowych HMMWV). Jego szacowana wartość wynosi 600 mln dolarów.

Zadanie będą realizowały zakłady General Dynamics Land Systems w Sterling Heights w stanie Michigan.

Irak zwrócił się również o zestawy remontowe i serwisowe dla innego sprzętu wojskowego w tym dla lekkich i ciężkich karabinów maszynowych. Wyrażenie przez Departament Stanu zgody na transakcję stanowi dowód na udzielanie irackiemu rządowi przez Stany Zjednoczone wsparcia w utrzymaniu uzbrojenia, pozyskanego wcześniej w USA. Należy jednak pamiętać, że decyzja Departamentu Stanu nie jest równoznaczna z podpisaniem stosownego kontraktu.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Torrent

  Ho ho ...a nasze, polskie firmy jakie miliardowe kontrakty w Iraku zdobyły za te lata wietrznej służby naszych żołnierzy na smyczy USA? Może ktoś coś wie na ten temat?

 2. QWAS

  Widać są równi i równiejsi , a Polska jak zwykle daleko za "murzynami" !

  1. Picard

   To Polska też walczy na swoim terenie z fanatycznymi rebeliantami jak Irak?!

 3. Adriano

  Dawać tchórzliwym arabom sprzęt a wycofywać wojska z Europy i Korei Płd. Oni w ogóle myślą? Zamiast pomóc nam czy bałtom oni się opieprzają na bliskim wschodzie.

  1. Rico

   Tam jest ropa, w Europie i Korei nie ma.

 4. wolf

  co oni chcą remontować? przecież sprzęt porzucili bez używania

 5. put-in

  a co z ukraina? moze by tak dac wsparcie nie tylko na papierze?

Reklama