Reklama

Siły zbrojne

Intensywny, nocny atak na Kijów

Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Nexta/Twitter

Nocny atak lotniczy Rosji na Kijów - ósmy w maju - był skomplikowany, gdyż z różnych kierunków wystrzelono drony, rakiety manewrujące i prawdopodobnie rakiety balistyczne - przekazał we wtorek szef Administracji Wojskowej miasta Kijowa Serhij Popko.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

"To było wyjątkowe w swojej intensywności - maksymalna liczba pocisków atakujących w najkrótszym czasie" - powiedział Popko, cytowany przez agencję Reutera.

We wtorek w nocy obowiązywał alarm przeciwlotniczy na terenie całej Ukrainy.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Koruptor

  amerykański patriot broniący kijowa jest już tylko kupą dymiącego złomu, jeszcze na bliskim wschodzie przeciwko jakimś chałupniczym rakietom pamiętających Breżniewa, przerabianych przez Huti w jaskiniach sie sprawdzał, ale tylko pół na pół. No ale, ulec precyzyjnej rosyjskiej broni to żaden wstyd.

  1. Rusmongol

   Tzn co uległo? Jedna wyrzutnia? Radar? A ile te patrioty zestrzeliły tych nie do zestrzelenia kindzaloooow bez analoga? 😁. Były takie cudne a podobno wszystkie poszły do piachu w tym jeden wcześniej hahaha. AE to nie wstyd że zostały zestrzelone przez precyzyjne patrioty USA.....

  2. Gracz

   Problem jest tego rodzaju że tak naprawdę mało wiadomo. Oprócz tego że klika rakiet Ukraińcy strącili a kilka nie, no i że został trafiony jakiś element patriota nie wiemy czy wyrzutnia czy radar czy wóz dowodzenia. Wiemy również że mają patrioty w wersji pac 3 (to bardzo ciekawa informacja). Podobno stracili ponad 20 celów w tym 6 kindżałów ale nie da się tego zweryfikować.

  3. mick8791

   @Gracz czego się niby nie da zweryfikować skoro są dostępne zdjęcia i nagrania, a niebo nad Ukrainą non stop monitorują NATOwskie AWACS’y?

 2. tomcio55

  Nie wiadomo czy jakaś część Patriot została porażona ale już na pewno wiadomo że tą ruską wunderwaffe na pewno da się zestrzelić i to starszymi rakietami

  1. Anty 50 C-cali

   e tam, taki jeden, już o 13;19 polskiego czasu Wie o losie patriota....cnn, co nie śpi 24h/dobę, dopiero z godzinkę wstecz wrzuciło w net ; o tych 6 , balistycznych trafionych + 12 innych . Z tego pierwszego zestrzelonego kindżała , to cała wystawa jest - do obejrzenia w necie. Historia się powtarza, jak klikam o przygrywce do kontrofensywy to jakaś Mama mi "Taka bycza porcja emfazy - to etatowe, czy ot tak, z młodej poety duszy?". A histeria to znana z 1944, czyli furia ataków na stolicę wroga , gdy precyzyjna Bez analogów broń, z wstydem Nie wygrała na polu walki.

 3. Prezes Polski

  Ukraińcy twierdzą, że zestrzelili 6 kindżałów. Jeśli się to potwierdzi, to kolejny ruski mit o posiadaniu super broni się zawali.

 4. Jerzy

  Ilość twierdzeń, które pojawiły się po tym ataku powoduje, że można się pogubić - najważniejsze z nich: 1. "Wielki sukces Ukrainy - zestrzelili wszystkie nadlatujące pociski, których odłamki spadły na ZOO i przystanek autobusowy." 2. "Wielki sukces Rosji - używając CH-55 jako przynęty zniszczyli Kindżałem wyrzutnię/baterię Patriot." 3. "Sukces Rosji - przy użyciu starych rakiet i tanich irańskich dronów spowodowali, że Ukraińcy wystrzelali się z drogich rakiet przeciwlotniczych - na dłuższą metę UKR nie udźwignie tego finansowo." 4. "Sukces Ukrainy - zestrzelili wszystkie Kindżały, które kosztuję jednostkowo wielokrotnie więcej niż rakiety OPL - na dłuższą metę RUS nie udźwigną tego finansowo". 5. "Ruscy użyli po raz pierwszy nowych irańskich rakiet." Komu wierzyć?

  1. GB

   Widziałem filmik jak bateria OPL odpaliła bardzo dużo rakiet. Bardzo dużo to w tym przypadku (na oko) 32 czyli pełna jednostka ognia baterii Patriot. Na filmiku widać tylko jeden wybuch na ziemi, ale nie jestem wstanie stwierdzić że coś trafiło w baterię. Nie widziałem ( póki co) filmików i fotek ze zniszczeniami na ziemi.

  2. Rusmongol

   A w jaki sposób ten kindzal namierzył wyrzutnie opl? Trafił w radar, w wyrzutnie czy co trafił?

  3. kapusta

   @Jerzy - jeśli Ukraińcy by nie zestrzelili wszystkich rakiet, to nie dałoby się tego ukryć w tak wielkim mieście jak Kijów, więc wersja 1 i 4 pozostaje wiarygodna, choć nie jestem przekonany czy Ch-47M2 kosztuje wielokrotnie więcej niż PAC-3 MSE. Bzdurą jest z całą pewnością wersja 2, bo trafienie pociskiem zaprojektowanym do zwalczania celów o znanym dokładnie położeniu (takich jak bazy wojskowe, obiekty przemysłowe czy ośrodki dowodzenia) w małą, mobilną i składającą się z wielu elementów baterię Patriot jest po prostu nierealne. 3 wydaje się mało prawdopodobne, bo NATOwskim AWASCow trudno byłoby pomylić hipersoniczne Kindżały ze starymi i tanimi rakietami i dronami. Wersja 5 nie jest wykluczona, bo oprócz 6 Ch-47M2 było co najmniej 12 innych rakiet.

Reklama