Siły zbrojne

Inteligentny celownik snajperski od DARPA

System One Shot XG ma zwiększyć szansę trafienia pierwszym strzałem - fot. DARPA
System One Shot XG ma zwiększyć szansę trafienia pierwszym strzałem - fot. DARPA

Nad celownikiem snajperskim, który zwiększa szansę trafienia pierwszym strzałem samodzielnie obliczając poprawki wynikające z bocznego wiatru, temperatury i innych czynników pracuje obecnie DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Urządzenie o nazwie One Shot XG ma być elementem łatwym do włączenia w system broni, lekkim i ... niezawodnym. 

Jest to już druga generacja systemu One Shot, poprzednia była znacznie większa i wymagała pomocy obserwatora. Nowy system będzie "jednoosobowy", instalowany na broni dzięki uniwersalnej szynie Picatinny. One Shot XG ma współpracować ze wszystkimi rodzajami broni precyzyjnej i celowników używanych przez amerykańskie siły zbrojne. 

Urządzenie powinno dokonywać pomiaru odległości i czynników atmosferycznych takich jak wiatr boczny w czasie poniżej 3 sekund na dystansie do 1,5 km w dzień i 800 m nocą. Punkt celowania wraz z poprawkami wprowadzonymi przez system musi być widoczny na tle celu zarówno w dzień jak i w nocy, niezależnie od użytego celownika. 

One Shot XG ma też być odporny na warunki jakich można się spodziewać podczas walki, a więc np. zrzucenie na twardą powierzchnię, wysoka wilgotność, czy temperatury od -20 do 49 stopni Celsjusza. 

System tego typu może znacznie zwiększyć skuteczność ognia strzelców wyborowych, dla których trafienie w wybrany punkt pierwszym strzałem jest często decydującym czynnikiem realizacji zadania. 

Komentarze (2)

 1. Mirosław Znamirowski

  Wprowadzenie na szeroką skalę takich celowników spowoduje paradoksalnie "spadek jakości" snajperów. Niestety wszelkie tego typu "ułatwiacze" powodują swego rodzaju "zidiocenie" ludzi zachodu. Na przykład mało kto dziś dokonuje obliczeń w głowie, bo są kalkulatory. Z czytaniem mapy i obsługą przyrządów nawigacyjnych typu busola czy sekstans jest podobnie z powodu rozpowszechnienia systemów nawigacji satelitarnej i map cyfrowych.

  1. tank_buster

   Spadek jakości snajperów jest niczym w porównaniu z 2 ogromnymi zaletami: 1. w przypadku "tradycyjnych" snajperów trzeba czekać (wyszkolić) na nowych, żeby zastąpili zabitych w walce, 2. odpadają koszty, jakie są niezbędne, by snajper nabył wystarczających umiejętności w strzelaniu Z technologii możesz nie korzystać, ale wtedy stawiasz siebie na przegranej pozycji wobec tego, kto korzysta.

 2. Artwi

  Jak będzie równie "niezawodny" jak celowniki do Javelinów to przeciwnicy w 40% raczej nie muszą się tego bać... :-))))

  1. Scrapp

   Przestań szerzyć tą antyamerykańską propagandę. Wszyscy zdają sobie sprawę, że to USA posiada najnowocześniejszą armię i że to USA wyznacza standardy technologii wojskowych, za którymi Rosjanie nie są w stanie nadążyć. Czepiasz się celowników Javelin-ów oraz wszystkiego innego, dosłownie wszystkiego. Nie próbujesz nawet zachować pozorów obiektywizmu. Przykłady? F-16C/D Block 52+ to wg. ciebie przestarzały złom, MiG-29 - rewelacyjny samolot, Su-22 - znakomita maszyna. Wszystkie amerykańskie technologie to szajs, a rosyjskie - cudo. Narzekasz na GPS, bo łatwo go zagłuszyć, ale nie masz nic do rosyjskich pocisków naprowadzanych przez system GLONASS. Potrafisz za to samo krytykować konstrukcje amerykańskie, za co chwalisz rosyjskie. Szkoda, że nie ma możliwości zbanowania cię. Ale cóż ludzie o ograniczonym myśleniu też się trafiają. Przykładów jest całe mnóstwo... Amerykańskie Patriot nazywasz złomami z lat 60-tych, chociaż dobrze wiesz, że z ówczesnymi wersjami nijak mają się najnowsze wersje tego systemu, ośmieszasz się. Snujesz teorie spiskowe o obcych agenturach, o tym, że Polska nie może posiadać znaczących rodzajów uzbrojenia, itd... Nie wiem, co jest tego przyczyną: niechęć do USA, czy miłość do rosji. Tak czy inaczej, wiedz, że wszyscy i tak wiedzą jaka jest prawda, a twoja paplanina tylko wszystkich denerwuje.