Reklama

Siły zbrojne

Integracja przemysłów obronnych krajów "rosyjskiego NATO" przyśpiesza. Szansa dla Bumaru?

Szczyt OUBZ- fot. oficjalna strona OUBZ
Szczyt OUBZ- fot. oficjalna strona OUBZ

W Astanie odbyło się X spotkanie Międzyrządowej Komisji ds Ekonomicznej i Militarnej Kooperacji państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ, tzw. „rosyjskie NATO”).Wzięli w nim udział przedstawiciele Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, Rosji i Tadżykistanu. Tematem przewodnim szczytu było pogłębianie współpracy przemysłów obronnych krajów OUBZ oraz zwiększanie jego konkurencyjności. 

Minister Obrony Kazachstanu stwierdził, że konieczne jest również jego wzmocnienie, tutaj jako przykład podał forsowne wdrażanie programu rozwoju przemysłowo- innowacyjnego, przez swój kraj. Jego zdaniem pozwoliło to w krótkim czasie zwiększyć potencjał wojskowy Kazachstanu. W tym kontekście warto wspomnieć, że z takich planów Astany korzysta również polski Bumar, który w październiku br. podpisał memorandum z Kazakhstan Engineering dotyczące współpracy w organizacji produkcji w Kazachstanie m.in. pojazdów opancerzonych, jak również modernizacji uzbrojenia tamtejszej armii.

Spotkanie Międzyrządowej Komisji ds Ekonomicznej i Militarnej Kooperacji państw OUBZ zaowocowało także omówieniem listy firm, które powinny być uważane za priorytetowe w kontekście współpracy gospodarczej wspomnianego sojuszu militarnego po 2015 roku.

Warto wspomnieć, że w tym roku integracja przemysłów obronnych członków "rosyjskiego NATO" rozpoczęła się na dobre i gwałtownie przyśpiesza. 28 września podpisano dwa porozumienia dotyczące ochrony danych przemysłowych. Mają one zapobiegać wyciekom technologicznym do krajów trzecich poza terytorium sygnatariuszy OUBZ. Natomiast 18 października Prezydent FR Władimir Putin ratyfikował porozumienie określające zasady tworzenia międzypaństwowych stowarzyszeń umożliwiających produkcję sprzętu wojskowego w ramach OUBZ.

Piotr A. Maciążek
Reklama

Komentarze

    Reklama