Reklama

Siły zbrojne

Indyjskie Mirage strzelają pociskami MICA

Rakiety MICA na samolocie Mirage 2000 – fot. MBDA
Rakiety MICA na samolocie Mirage 2000 – fot. MBDA

Indyjskie siły powietrzno przeprowadziły udaną próbę odpalenia z samolotu Mirage-2000 niedawno otrzymanej od koncernu MBDA rakiety „powietrze-powietrze” typu MICA.

Strzelanie nowymi pociskami przeprowadził samolot z dywizjonu „Tygrysów”. Zadanie było o tyle niespotykane dla indyjskich sił powietrznych, że pociski MICA mogą być odpalane w kierunku celu znajdującego się poza zasięgiem wzroku BVR (Beyond Visual Range). Rakieta trafiła bezpośrednio w obiekt latający, który był mniejszy od obecnie wykorzystywanych samolotów i leciał na małej wysokości.

Indie otrzymały od koncernu MBDA w sumie 450 rakiet MICA. Kontrakt zrealizowano w ramach programu modernizacyjnego samolotów Mirage 2000 z 2012 r. o wartości 1,23 miliardy dolarów. Pocisków tych będzie jednak jeszcze więcej, ponieważ zostaną one również przekazane razem z zakontraktowanymi przez Indie 23 września br. 36 samolotami wielozadaniowymi Rafale.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Tommi

  A to Su-30MKI nie przenoszą R-77? Co to ma być za zdziwienie dla Hindusów jak już Migacze 23cie miały rakiety BVR?

  1. Davien

   MiG-23MLD mogły teoretycznie przenosić R-27 i R-77 ale Indie nigdy nie miały tej wersji jedynie MiG-23MF. które nie przenosiły innych rakiet niz R-23/60. Su-30MKI przenosza R-77 natomiast ciekawe jest czy i ile Indie mają tych pocisków

 2. 2zdk

  Pytanie do znawców: Jak to jest z tymi rakietami MICA gdyż kilkukrotnie słyszałem o nich nie najlepsze opinie. Czy ich parametry są dobre i jak one się mają w porównaniu do innych konkurencyjnych rakiet ?

  1. Roman

   Nie najlepsze opinie o produktach konkurencji są zawsze sponsorowane przez firmy konkurujące z danym produktem. A mówiąc całkiem poważnie, to jedynym testem, który może potwierdzić bądź zakwestionować pojawiające się opinie może być tylko użycie ich w rzeczywistych warunkach bojowych i to p-ko oponentowi, który też dysponuje w miarę porównywalnym poziomem technologicznym.

 3. franca

  Tak dla uzupełnienia. Cały kontrakt na modernizację to 2,4 mld $ wymienione 1,23 mld $ to część dla MBDA. Reszta dla Dassault Aviation i Thales.  Pierwsze zmodernizowane Mirage 2000 do wersji H dostarczono w 2015 roku. 

 4. ryszard56

  i to jest uzbrojenie nie takie jak My MY mamy super dialogi

Reklama