Siły zbrojne

Indie wprowadziły trzeci okręt patrolowy typu Vishwast

Straż Graniczna Indii wprowadziła ostatni okręt typu Vishwast (goashipyard)
Straż Graniczna Indii wprowadziła ostatni okręt typu Vishwast (goashipyard)

Ostatni z serii trzech pełnomorskich okrętów patrolowych typu Vishwast - ICGS „Vaibhav” został wprowadzony do indyjskiej Straży Granicznej.Vishwast są to duże pełnomorskie okręty patrolowe. Zostały one w całości zaprojektowane i wykonane przez rodzimy przemysł (stocznię Goa Shipyard Limited), ale we ścisłej współpracy jeżeli chodzi o wyposażenie z przedsiębiorstwami zagranicznymi. Są one wyposażone m.in. w zintegrowany mostek nawigacyjnym zintegrowany system kontroli siłowni oraz urządzenia łączności pozwalające na prowadzenie operacji SAR z funkcją dowodzenia. Systemy te wykorzystuję szereg wielofunkcyjnych konsol operatorskich współdziałają z innymi podsystemami pokładowymi (np. systemem detekcji pożarów) połączonymi dzięki redundantnej sieci Ethernet.

Więcej: Indie rozbudowują flotę. Kolejna korweta rakietowa

Pierwsza i druga jednostka typu Vishwast została wprowadzona w 2010 roku. Według indyjskiej Straży Granicznej są to okręty dobrze przygotowane do pełnej gamy działań patrolowych w czym może im pomóc lądowisko i hangar dla śmigłowca oraz miejsce dla pięciu szybkich łodzi motorowych (RHIB). Jednostki typu Vihwast są też wyposażone w unikalny jak na tą klasę okrętów sprzęt do usuwania zanieczyszczeń z powierzchni morza oraz system do gaszenia pożarów na innych jednostkach pływających. Okręty są uzbrojone w jedną zdalnie sterowaną armatę CRN-91 kalibru 30 mm (opracowaną na bazie lądowej armaty Medak) oraz karabiny maszynowe.

Więcej: Indie chcą pożyczyć drugi atomowy okręt podwodny

Vishwast mają kadłuby stalowe o długości 93,6 m, szerokość 12.6 m i wyporności 1840 t, z dwoma silnikami diesla MTU zapewniającymi prędkość do 26 w, zasięg 4500 Mm i autonomiczność bez uzupełniania zapasów do 15 dni (przy pełnej załodze liczącej ponad 100 osób).

(MD)

 

Komentarze