Reklama

Siły zbrojne

Indie: Rakieta Harpoon odpalona z myśliwca Jaguar

fot. USAF/Wikipedia
fot. USAF/Wikipedia

Indyjskie siły powietrzne poinformowały o próbnym wystrzeleniu rakiety przeciwokrętowej Harpoon z samolotu wielozadaniowego Jaguar.

Testy przeprowadzono 22 maja br. ma Morzu Arabskim, natomiast rakietę wystrzelono w kierunku przygotowanego celu nawodnego. Wykorzystano samolot na co dzień stacjonujący w bazie indyjskich sił powietrznych w Lohegaon. Ponieważ rakietę odpalono z odległości około 200 Mm od brzegu, Jaguar był w międzyczasie tankowany w powietrzu. Próba przebiegła pomyślnie.

Integracji amerykańskiego uzbrojenia dokonały indyjskie zakłady lotnicze HAI (Hindustan Aeronautics Limited). Jaguar to kolejny samolot zdolny do wykorzystania rakiet Harpoon. Rok wcześniej w Indiach z sukcesem sprawdzono ten system uzbrojenia na morskim samolocie patrolowym Boeing P-8I.

Dostosowanie statków powietrznych do przenoszenia Harpoonów jest o tyle ważne dla Indii, że jak się tam wskazuje, są to pociski zdolne również do atakowania obiektów lądowych i to w odległości ponad 120 km. Dlatego indyjskie siły zbrojne już zakupiły 24 rakiety w wersji Block II dla sił morskich i 22 pociski dla sił powietrznych.

Rakiety Harpoon mają być również na wyposażeniu okrętów podwodnych typu Shishumar (typu 209). Indie są ostatnim użytkownikiem samolotów uderzeniowych Jaguar na świecie.

Reklama

Komentarze

    Reklama