Reklama

Siły zbrojne

Indie przeprowadziły próbę rakiety balistycznej

Odpalenie próbne pocisku balistycznego typu Agni-IV. Fot. DRDO.
Odpalenie próbne pocisku balistycznego typu Agni-IV. Fot. DRDO.

Hinduskie strategiczne wojska rakietowe przeprowadziły próbę pocisku balistycznego, podczas której Agni-III raził cel odległy o ponad 3000 km. O przeprowadzeniu próby poinformowało hinduskie ministerstwo obrony.

Pocisk został odpalony z poligonu rakietowego na wyspie Wheeler, położonej w pobliżu wschodniego wybrzeża Oceanu Indyjskiego. W trakcie lotu pocisk był śledzony przez systemy radiolokacyjne, optoelektroniczne i telemetryczne położone zarówno na lądzie, jak i na okrętach nawodnych. Próba zakończyła się precyzyjnym trafieniem pocisku w cel.

Zgodnie z wypowiedzią rzecznika prasowego hinduskich strategicznych wojsk rakietowych, wszystkie założenia próby zostały spełnione. Pociski balistyczne klasy IRBM Agni-III znajdują się na uzbrojeniu wojsk rakietowych Indii, a pierwsze odpalenie próbne przeprowadzone przez jednostki liniowe miało miejsce 21 września 2012 roku.

Pociski typu Agni 3 są wyposażone w system naprowadzania oparty na żyroskopie laserowym, zapewniający wysoką precyzję trafienia. Średni błąd trafienia ma wynosić nie więcej niż 40 m, przy zasięgu wynoszącym od „ponad 3000” do 5000 km.

(JP)

Reklama

Komentarze

    Reklama