Siły zbrojne

Indie kupują Apache i Chinooki. Podpisano umowę

http://www.boeing.com
http://www.boeing.com

Przedstawiciele rządu Indii i amerykańskiego koncernu Boeing podpisali umowy, w myśl których hinduskie siły zbrojne otrzymają 22 śmigłowce szturmowe 22 AH-64E Apache i 15 transportowych CH-47F Chinook.

Jak poinformowało ministerstwo obrony Indii, kontrakty podpisano w formule Direct Commercial Sale - obejmują one dostawę kompletnych śmigłowców Chinook oraz śmigłowców Apache bez jednostek napędowych, radarów i uzbrojenia. Umowy obejmują także wsparcie logistyczne, dostawę części zamiennych i usługi dodatkowe.

Umowa na dostawę silników, stacji radiolokacyjnych oraz uzbrojenia dla śmigłowców AH-64E Apache zostanie podpisana w terminie późniejszym w formule Foreign Military Sale - list intencyjny w tej sprawie podpisali przedstawiciele Pentagonu i indyjskiego ministerstwa obrony. Listem intencyjnym, a w przyszłości odrębnym kontraktem, objęto również dostawę amunicji, szkolenie personelu i certyfikację statków powietrznych.

Wartość obu kontraktów, zarówno w części DCS jak i GtG, wynosi ok. 3 mld USD. W myśl umów Boeing rozpocznie dostawy helikopterów w ciągu 3 lat, zakończą się one natomiast przed upływem 4 lat od dnia podpisania zobowiązań.

Oba rodzaje maszyn mają zostać dostarczone w stanie nadającym się do natychmiastowych lotów. Podpisane umowy przewidują offset w wysokości ok. 30% wartości obu kontraktów, który zostanie prawdopodobnie zrealizowany w postaci przeniesienia produkcji niektórych części wiropłatów do Indii. Już teraz w tym państwie produkowane są rampy załadowcze śmigłowca Chinook.

Czytaj też: Indyjski zakup śmigłowców Chinook i Apache zatwierdzony.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.