Reklama

Siły zbrojne

Indie i Chiny będą szkolić pilotów dla lotniskowców na Ukrainie

<p>Kompleks NITKA na Ukrainie ma być wykorzystywany przez pilotów lotnictwa pokładowego Indii i Chin – fot. www.spotters.net.ua</p>
<p>Kompleks NITKA na Ukrainie ma być wykorzystywany przez pilotów lotnictwa pokładowego Indii i Chin – fot. www.spotters.net.ua</p>

Indie i Chiny są zainteresowane szkoleniem swoich pilotów pokładowych w naziemnym lotniczym kompleksie treningowo – badawczym NITKA (naziemnyj ispitatielnyj trienirowoćnyj kompleks awiacionnyj) na Ukrainie. Informację tą przekazał zastępca ministra obrony Ukrainy Władimir Możarowskij.Wcześniej to centrum było wykorzystywane przez pilotów sowieckich, jednak po rozpadzie Związku Radzieckiego lotnisko Nowofiedorowka, gdzie NITKA została zbudowana (koło miasta Saka na Krymie), znalazło się na terytorium Ukrainy i Rosjanie zostali zmuszeni do płacenia za korzystanie ze znajdującej się tam infrastruktury.

Czytaj także: Nowy „lądowy lotniskowiec” będzie gotowy do września tego roku

Jej najważniejszą częścią był dokładnie odtworzony na ziemi pokład lotniskowca ze skocznią, katapultą oraz systemami hamującymi przy zachowaniu wymiarów pokładu lotniczego lotniskowca „Admirał Kuzniecow”.

Rosjanie chcąc się uniezależnić od Ukrainy zbudowali w tym roku swój własny ośrodek szkoleniowy w Jejsku (kraj Krasnodarski). Ale NITKA w Nowofiedorowce zainteresowała Indie i Chiny, które robią wszystko by posiadać własne lotniskowce i potrzebują miejsca na szkolenie swoich pilotów.

Zobacz również: Czy Chiny budują drugi lotniskowiec?

(MD)

Reklama

Komentarze

    Reklama