Reklama

Siły zbrojne

Indie anulowały przetarg na tankowce A330 MRTT

fot. Airbus
fot. Airbus

Indie wycofały się z szacowanego na ponad miliard dolarów zamówienia na sześć samolotów wielozadaniowych – tankowców powietrznych Airbus A330 MRTT (multi-role tanker transport) koncernu Airbus Defence and Space. Powodem był zbyt duży koszt eksploatacji tych statków powietrznych.

Zgodnie z informacjami przekazanymi nieoficjalnie z ministerstwa obrony Indii do mediów umowa z Airbusem została anulowana, ponieważ samoloty A330 MRTT okazały się zbyt drogie w eksploatacji i indyjskie ministerstwo finansów trzykrotnie nie zgodziło się na jej zatwierdzenie.

Umowa ta podobno okazała się dwukrotnie droższa od tej, jaką zaproponowali Rosjanie. Z drugiej strony tankowce powietrzne są bardzo potrzebne indyjskiemu lotnictwu wojskowemu, które zamierza rozszerzyć zasięg swojego działania na cały Ocean Indyjski. Świadczy o tym choćby zwiększone zamówienie na morskie samoloty patrolowe Boeing P-8I Neptune.

Reklama

Komentarze (7)

 1. 45

  Zajrzyjcie do prasy lotniczej na Zachodzie tam to piszą.Tam też znajdziecie płatne ogłoszenia Suchoja.Angola ma m in takie samoloty.

 2. 45

  Koncern Suchoja odkupuje od hindusów ich Su remontuje je i odsprzedaje uboższym klientom stwierdził że ich maszyny nie są eksploatowane zgodnie z instrukcją.Nagminnie hindusi przekraczają dozwolone przeciążenia.Mig nie jest słaby czy wadliwy jeśli prędkości opadania przy lądowaniu na lotniskowcu jest za duża To problem wyszkolenia pilotów i personelu obsługi. .

  1. Ares

   Przecież New Delhi i Moskwa właśnie finalizują rozmowy w sprawie kontraktu, wartego 8 miliardów dolarów na modernizację Su-30MKI jak donosi portal defensenews. O jakim odkupowaniu Su więc piszesz? Jeżeli zaś chodzi o MiG-29K problem jest bardzo złożony i nie ma nic wspólnego ze złym użytkowaniem tych samolotów przez Hindusów. Kiepska konstrukcja nie nadająca się na lotniskowce i przede wszystkim Rosja dostarczyła niekompletne i tandetne wyposażenie z powodu sankcji na eksport do Rosji podzespołów elektronicznych z USA i UE.

 3. blablabla

  Polecam zapoznać się ze sprawą odkupu przez Białoruś rosyjskich samolotów z indii. Okazało się że po analizach hindusi przeginali z przeciążeniem a remont okazał się nieopłacalny. Hindusi mają gigantyczny problem z obsługą techniczną sprzętu oraz wyszkoleniem załóg. I jeszcze długo się to nie zmieni. Także informacje o mig 29k uznałbym za raczej stronniczą i służącą przycisnięciu Rosjan w dalszych negocjacjach. Zobacz tez za ile ile Indie kupiły Rafale. Oferta zakrawa na śmieszność

 4. yaro

  to bardzo dziwna informacja, dlaczego ?? właśnie dowiadujemy się, że MIG 29K ma negatywną ocenę i wydawało by się z przekazu mediów, że Indie odpuszczą rosyjskie uzbrojenie a tu wychodzi na to, że Indie kupią rosyjskie tankowce i kupią S400. Więc krótkie pytanie, czy rosyjski sprzęt jest zły i ma kupę wad a Hindusi to głupcy i kupują złom, czy może Ci Hindusi pieką kilka pieczeni na ogniu i chcą wynegocjować dobrą cenę udając, że krytykują towar który już nabyli ???

  1. m_s

   a Indie nie zakupiły rok temu s400?

  2. tadek

   Hindusi ze swą bardzo niską kulturę techniczną choćby kupili niezniszczalne uzbrojenie od kosmitów, to i tak większość popsują, bo nie będą go użytkowali i serwisowali zgodnie z dołączoną instrukcją obsługi i wytycznymi producenta. I chyba to wiedzą, więc najlepiej żeby tanie było, bo wtedy wyrzucić nie szkoda.

  3. Davien

   A niby gdzie masz napisane,ze kupują Rosyjskie tankowce? Rezygnują z zakupu maszyn Airbusa, ale czy kupią jakies inne to nie wiadomo,więc nie ściemniaj.

 5. edi

  Znowu Hindusi dadzą się zrobić w głupiego lolka jak z Mig 29K które okazały się wadliwe w tym silniki i sam pękający płatowiec. T tak jakby mówić że nie stać mnie na Merca to kupuję Ładę choć wiem że ta nie da radę wykonać zadania.

  1. kornik

   ależ da radę - mniej, wolniej, ale znacznie taniej. być może nie wiedzą, że skąpy traci dwa razy

 6. Arek

  Bardzo dobrze, otwiera się szansa dla Polski na sprzedać 719 egzemplarzy Skytrucków do Indii

 7. olo

  To tak jak kupili Mig 29 które nie nadają się jako maszyny pokładowe do krążowników lotniczych od Rosji. Ale widać że Hindusi i przed i po szkodzie ..... .

Reklama