Siły zbrojne

Inauguracyjny lot australijskiego F-35A [Wideo]

Fot. defence.gov.au
Fot. defence.gov.au

Pierwszy myśliwiec piątej generacji F-35A przeznaczony dla Królewskich Australijskich Sił Powietrznych (RAAF) został z sukcesem oblatany 29 września w Fort Worth w Teksasie. Australia zamówiła do tej pory 72 samoloty tego typu. 

Pierwszy F-35A przeznaczony dla Australii został zaprezentowany 24 lipca br., ale oblot konstrukcji odbył się dopiero 29 września. Samolot wystartował do swojego pierwszego lotu z pasa startowego Naval Air Station Joint Reserve Base Fort Worth, która mieści się tuż obok zakładów Lockheed Martina. Za sterami samolotu podczas inauguracyjnego, trwającego niecałe 2 godziny lotu, zasiadł Al Norman, szef pilotów doświadczalnych programu JSF.
 
 
 
Podczas przelotu nie odnotowano żadnych problemów z maszyną. Samolot przejdzie w najbliższym czasie dalsze próby w locie, a  w 2015 roku – wraz z drugim australijskim F-35A – ma zostać przeniesiony do bazy Amerykańskich Sił Powietrznych Luke w Arizonie, gdzie rozpoczną się szkolenia australijskich pilotów myśliwców piątej generacji. 
 
Przy okazji pierwszego lotu głównodowodzący Królewskich Australijskich Sił Powietrznych Geoff Brown powiedział:
 

„F-35A zapewni RAAF transformację do możliwości piątej generacji (myśliwców- przyp. red.) i zapewni znaczące korzyści dla australijskiego przemysłu lotniczego.”

 
W sumie Australia zamówiła 72 samoloty F-35A, w celu całkowitego zastąpienia starzejących się myśliwców F/A-18A/B Hornet, mających za sobą już prawie 30 lat służby. Niewykluczone jest zakontraktowanie przez ten kraj kolejnych F-35A po 2020 roku, które mają zastąpić lub uzupełnić flotę F/A-18F Super Hornet dostarczoną w latach 2010 - 2011. W sumie więc Australia może otrzymać nawet 100 sztuk F-35.
 
Zgodnie z planem samoloty F-35A wejdą do służby w RAAF w 2018 roku. Pierwsza eskadra tych maszyn ma osiągnąć gotowość operacyjną w 2020 roku, a wszystkie 72 zamówione samoloty osiągną ją nie później niż w 2023 roku. Całkowity koszt pozyskania 72 maszyn ma wynieść 12,4 mld $ łącznie ze szkoleniem, uzbrojeniem i przygotowaniem baz. 
 
(AH)
 

Komentarze (5)

 1. Mike

  W 2015 roku z drugim f 35 zostanie przeniesiony do bazy Luke Arizona. 2015 ?????!!!!

 2. Alex

  Ale kangury wtopili kase, mam tylko nadzieje, ze nam sie to nie przydazy

  1. Dzidek

   Ale z ciebie ....

 3. w

  Normalnie swieto lasu. Ile lat trwa program JSF? Chrl i ruskie pozniej zaczely i sa bardziej zaawansowani przy mniejszym budzecie.

  1. jw.

   Chiny są na razie na etapie zdobywania technologii do samolotu 5 generacji, a Ruskie z PAK-FA mają problem praktycznie ze wszystkim... od komponentów, poprzez awionikę po silniki.

 4. sido

  Polske by kosztowaly by te 65 jakies 10mld $, to jakies 5 lat doplat na gornictwo z budzetu,jak dobrze licze...

  1. antyglup

   Bez propagandy! Górnictwo w latach 2007-2011 wpłacało do budżetu a nie pobierało z niego, kłopoty zaczęły się ostatnio, 1 górnik determinuje ok 5 miejsc pracy poza górnictwem. Bezrobotny górnik to koszt dla Państwa a więc dla Ciebie i dla mnie, łatwo policzyć, że górnictwo nam się opłaca.

 5. olo

  Piękna maszyna jak z Gwiezdnych Wojen. Ciekawe kiedy Polska zakupi swoje F-35.

  1. geostrateg

   Mam nadzieję że ten największy kosztowny chłam od czasów F-104 nigdy do Polski nie trafi!

  2. StudenT

   Ile lat mają f-16? Z 30? To mniej więcej tyle.

  3. Tyberios

   Oby nigdy... oby nigdy.