Reklama

Siły zbrojne

Ilu nurków bojowych zmieści się w jednej torpedzie?

Niemiecka firma Gabler pokazała, że w jednej krótkiej „torpedzie” może być transportowanych dwóch nurków bojowych z pełnym wyposażeniem.

Firma Gabler – znana m.in. z masztów zadaniowych dla okrętów podwodnych zaprezentowała w Paryżu pojazd SDV (Swimmer Delivery Vehicle) typu mokrego dla płetwonurków bojowych, który mieści się z powodzeniem w standardowej wyrzutni torpedowej kalibru 533 mm.

Pojazd po wyjęciu na zewnątrz jest później bardzo szybko rozkładany i w środku może być przewożonych dwóch płetwonurków. Co ciekawe komandosi są umieszczani w pozycji leżącej przodem do siebie, co według konstruktorów pozwala asekurować się nawzajem w przypadku np. problemów z aparatem powietrznym.

Według inżynierów firmy Gabler testy pokazały, że pojazd może się poruszać z prędkością 3 węzłów przez 3 godziny, co daje możliwość działania w promieniu 10 Mm. Maksymalna prędkość to 6 w, ale wtedy ten czas pływania ogranicza się do 50 minut.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Tomek

  A jakie to coś posiada zastosowanie bojowe bo nie bardzo rozumiem?

  1. kojiki

   Mogą Ci wpłynąć i narobić kłopotów..... :)

  2. dawny nurek

   Poczytaj o działaniach włoskich jednostek takich jak Gruppo Gamma X flotylli MAS. Ich sukcesy były chyba największymi włoskimi osiągnięciami w II Wojnie Swiatowej. Te wzory wykorzystano po wojnie w wielu Marynarkach świata.

 2. Jazon

  Co to jest 10 Mm 10 Nm to mile morskie, Km to kilometry...

  1. efe

   Mm jest poprawne w naszym języku. Po angielsku NM jak już, bo Nm to Newton'o-metry i z miarą odległości mają nie wiele wspólnego szanowny marynarzu. :)

  2. humanista

   10 Nm, to 10 niutonometrów...

  3. Rafofall

   w tym przypadku MokreMile :]

 3. Adriano

  No prze chopy

Reklama