Siły zbrojne

ILA 2014: Tureckie pociski manewrujące SOM

Pocisk manewrujący SOM-B na stoisku Roketsan - fot. J.Sabak/D24
Pocisk manewrujący SOM-B na stoisku Roketsan - fot. J.Sabak/D24

Turecki koncern Roketsan prezentuje na wystawie lotniczej ILA w Berlinie rodzinę pocisków manewrujących SOM (Stand Off Missile). Są to konstrukcje krajowe, przenoszone przez zmodernizowane w Turcji samoloty F-4E Terminator Phantom (Terminator 2020)

F-4E Terminator mają służyć w tureckich siłach zbrojnych co najmniej do 2020 roku i mogą przenosić m. in. zasobniki celowniczo-obserwacyjne Aselpod oraz inteligentną amunicję, taką jak SOM.

SOM, czyli Stand Off Missile, to rodzina pocisków manewrujących o zasięgu 185-250km opracowanych i produkowanych przez turecki koncern Roketsan. Ich napęd stanowi silnik turboodrzutowy. Pociski występują w wersji SOM-A, wyposażonej w system naprowadzania INS/GPS i radar mapujący teren, oraz SOM-B1 i SOM-B2, które posiadają dodatkowo system naprowadzania w podczerwieni.

Obie wersje posiadają ładunek bojowy o masie 230 kg. W wersji SOM-B1jest to standardowa głowica burząca, natomiast wariant SOM-B2 wyposażono w ładunek kumulacyjny i penetrującą głowicę bojową. Pociski w tym wariancie dobrze sprawdzają się w niszczeniu szczególnie silnie opancerzonych i umocnionych celów.

Przeznaczeniem SOM jest niszczenie z bezpiecznego dystansu celów lądowych i morskich o szczególnym znaczeniu, posiadających silna obronę powietrzna. Obecnie trwają próby w locie tego typu pocisków manewrujących z użyciem samolotów-nosicieli F-4E Terminator Phantom. W perspektywie planowany jest również wariant SOM odpalany z podwójnych wyrzutni lądowych. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.