Reklama

Siły zbrojne

ILA 2014: Tureckie pociski manewrujące SOM

Pocisk manewrujący SOM-B na stoisku Roketsan - fot. J.Sabak/D24
Pocisk manewrujący SOM-B na stoisku Roketsan - fot. J.Sabak/D24

Turecki koncern Roketsan prezentuje na wystawie lotniczej ILA w Berlinie rodzinę pocisków manewrujących SOM (Stand Off Missile). Są to konstrukcje krajowe, przenoszone przez zmodernizowane w Turcji samoloty F-4E Terminator Phantom (Terminator 2020)

F-4E Terminator mają służyć w tureckich siłach zbrojnych co najmniej do 2020 roku i mogą przenosić m. in. zasobniki celowniczo-obserwacyjne Aselpod oraz inteligentną amunicję, taką jak SOM.

SOM, czyli Stand Off Missile, to rodzina pocisków manewrujących o zasięgu 185-250km opracowanych i produkowanych przez turecki koncern Roketsan. Ich napęd stanowi silnik turboodrzutowy. Pociski występują w wersji SOM-A, wyposażonej w system naprowadzania INS/GPS i radar mapujący teren, oraz SOM-B1 i SOM-B2, które posiadają dodatkowo system naprowadzania w podczerwieni.

Obie wersje posiadają ładunek bojowy o masie 230 kg. W wersji SOM-B1jest to standardowa głowica burząca, natomiast wariant SOM-B2 wyposażono w ładunek kumulacyjny i penetrującą głowicę bojową. Pociski w tym wariancie dobrze sprawdzają się w niszczeniu szczególnie silnie opancerzonych i umocnionych celów.

Przeznaczeniem SOM jest niszczenie z bezpiecznego dystansu celów lądowych i morskich o szczególnym znaczeniu, posiadających silna obronę powietrzna. Obecnie trwają próby w locie tego typu pocisków manewrujących z użyciem samolotów-nosicieli F-4E Terminator Phantom. W perspektywie planowany jest również wariant SOM odpalany z podwójnych wyrzutni lądowych. 

Reklama

Komentarze (2)

 1. wirrex

  Turcja w kilkanaście lat stała się 5 armią świata. Od 5-7 lat trwa intensywna modernizacja armii i floty oparta głównie na własnych rozwiązaniach i produkcji. Można ? ... ano można jak się chce i potrafi. A kiedy Polska ?

 2. gosc

  Nie rozumiem dlaczego w Turcji mozna wyprodukowac tak pocisk a u nas sie nie da?

  1. jaan

   To są skutki wieloletniej okupacji intelektualnej przez ZSRR. A aktualne rządy w zakresie modernizacji MON oraz przemysłu zbrojeniowego nie ma strategi a nawet taktyki. To co robią to działania pozorne. Do 1936 roku Rzeczpospolita miała strategię i koncepcje rozwoju, polityki zagranicznej, obrony. Pomiędzy 1936 - 1939 to wypisz wymaluj aktualne rządy w naszym kraju.

  2. antyPO

   Bo Turcja ma rząd patriotyczny kierujący się racją stanu kraju którym rządzi a nie uSSraelską lub niemiecką agenturę jak Tuskmenistan.

Reklama