Siły zbrojne

ILA 2014: Śmigłowiec Tiger w wersji afgańskiej

Śmigłowiec Tiger ASGARD. Dobrze widoczne dodatkowe opancerzenie kabiny, osłony wlotów powietrza i sensory systemu przeciwrakietowego - fot. J. Sabak/D24
Śmigłowiec Tiger ASGARD. Dobrze widoczne dodatkowe opancerzenie kabiny, osłony wlotów powietrza i sensory systemu przeciwrakietowego - fot. J. Sabak/D24

Śmigłowiec szturmowy Airbus Tiger w wersji Asgard (Afghanistan Stabilization German Army Rapid Deployment) stanowi jeden z ciekawszych elementów ekspozycji niemieckich sił zbrojnych podczas salonu lotniczego ILA 2014 w Berlinie. Jest to jedna z 12 maszyn w tym wariancie.

Program ASGARD Bundeswehra realizowała wspólnie z koncernem Eurocopter (obecnie Airbus Helicopters) od roku 2011. Zmiany wprowadzono w śmigłowcach Tiger na podstawie doświadczeń z Afganistanu.

Maszyny zostały wyposażone w dodatkowe filtry przeciwpyłowe i zabezpieczenia układu przeniesienia napędu. Dodano nowoczesną szynę danych systemu zarządzania i rejestrator misji a system komunikacyjny dostosowano do pracy w ramach wielonarodowych sił połączonych. Zwiększono również opancerzenie kabiny załogi, oraz rozbudowano system ostrzegania i samoobrony przed pociskami rakietowymi.

Pierwsze śmigłowce w wariancie ASGARD trafią w grudniu 2012 do bazy Mazar-i Szarif w Afganistanie. Ostatni egzemplarz niemieckie siły zbrojne odebrały w marcu 2014 roku.

Zaprezentowany na ILA egzemplarz był uzbrojony w zasobnik artyleryjski i wyrzutnię niekierowanych pocisków rakietowych 70mm. Nie jest to konfiguracja często widywana na niemieckich maszynach. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.