Reklama

Siły zbrojne

ILA 2014: Śmigłowiec Tiger w wersji afgańskiej

 • Fot. Flickr/ Deepwater Horizon Response
  Fot. Flickr/ Deepwater Horizon Response

Śmigłowiec szturmowy Airbus Tiger w wersji Asgard (Afghanistan Stabilization German Army Rapid Deployment) stanowi jeden z ciekawszych elementów ekspozycji niemieckich sił zbrojnych podczas salonu lotniczego ILA 2014 w Berlinie. Jest to jedna z 12 maszyn w tym wariancie.

Program ASGARD Bundeswehra realizowała wspólnie z koncernem Eurocopter (obecnie Airbus Helicopters) od roku 2011. Zmiany wprowadzono w śmigłowcach Tiger na podstawie doświadczeń z Afganistanu.

Maszyny zostały wyposażone w dodatkowe filtry przeciwpyłowe i zabezpieczenia układu przeniesienia napędu. Dodano nowoczesną szynę danych systemu zarządzania i rejestrator misji a system komunikacyjny dostosowano do pracy w ramach wielonarodowych sił połączonych. Zwiększono również opancerzenie kabiny załogi, oraz rozbudowano system ostrzegania i samoobrony przed pociskami rakietowymi.

Pierwsze śmigłowce w wariancie ASGARD trafią w grudniu 2012 do bazy Mazar-i Szarif w Afganistanie. Ostatni egzemplarz niemieckie siły zbrojne odebrały w marcu 2014 roku.

Zaprezentowany na ILA egzemplarz był uzbrojony w zasobnik artyleryjski i wyrzutnię niekierowanych pocisków rakietowych 70mm. Nie jest to konfiguracja często widywana na niemieckich maszynach. 

Reklama

Komentarze (3)

 1. Patryk

  bez ruchomego dzialka to te Gówno dlugo nie polata ....

  1. Apage

   Oczywiście! Ruchome działko jest niezbędne dla każdego gimnzjalisty.

 2. Odlotowy

  Kiedy takie maszyny pojawią się w Wojsku Polskim?

  1. bebe

   KIedy niemiec będzie płakał jak sprzedawał, czyli za jakieś 20-25 lat.

  2. lechu

   A po co nam to. My mamy Mi-24. 40 lat mogą sobie latać tak samo jak SU-22.

  3. Stolec

   A może nasi inżynierowie (czytaj: "pseudoinżynierowie") może by sami ruszyli głową ?

 3. NN

  Kiedy w Polsce?

Reklama