Reklama

Siły zbrojne

ILA 2014: Nowe pociski kierowane dla śmigłowców Tiger?

Pocisk GILA - kolejna tania rakieta kierowana na bazie amunicji 70mm - fot. J.Sabak/D24
Pocisk GILA - kolejna tania rakieta kierowana na bazie amunicji 70mm - fot. J.Sabak/D24

Koncern Diehl prezentuje na salonie ILA 2014 w Berlinie pociski kierowane laserem kalibru 70 mm. Rakieta będąca modyfikacją popularnej amunicji niekierowanej jest proponowana jako tanie i precyzyjne uzbrojenie niemieckich śmigłowców szturmowych Eurocopter PAH-2 Tiger. 

Pocisk GILA (Guided Intelligent Light Armament) bazuje na rozwiązaniu opracowanym przez izraelski concern Elbit Systems. Jest to rakieta kalibru 70mm, którą można stosować na maszynach przystosowanych do przenoszenia amunicji tego typu w wariancie niekierowanym. Jak zapewnia producent, śmigłowce Tiger będą mogły używać rakiety GILA bez żadnych modyfikacji.

GILA jest wyposażony w laserowy, półaktywny system naprowadzania, w którym cel może być podświetlony przez nosiciela, obserwatora naziemnego lub inny pojazd latający. Zasięg skutecznego ognia to 8 km. Tego typu amunicja jest coraz bardziej popularna ze względu na niski koszt i minimalizowanie przypadkowych ofiar.

Jeśli niemiecki siły zbrojne zdecydują się na pozyskanie tej amunicji dla śmigłowców Tiger, koncern Diehl będzie produkować układy naprowadzania, silniki,  oraz zajmować się montażem końcowym, oprogramowaniem, integracją oraz wsparciem logistycznym. 

Jest to kolejne w ostatnim czasie rozwiązanie umożliwiające tanią zamianę popularnej w krajach NATO niekierowanej rakiety kalibru 70 mm w inteligentny pocisk o relatywnie niewielkiej sile rażenia. Na ILA 2014 podobne rozwiązanie, pod nazwą Cirit, prezentował również turecki koncern Roketsan. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. observer

    Jesli GILA kiedy udaną MODYFIKACJA tradycyjnej rakiety 70mm, to oznacz, ze możliwość wystrzelenia jej z dotychczas stosowanych wyrzutni co wydaje sie przewaga nad Cirit, która jest zintegrowana z wlasnym kontenerem wyrzutnia.

Reklama