Siły zbrojne

HSW zbuduje kołową armatohaubicę we współpracy z izraelskim Elbitem

HSW zbuduje 155-mm armatohaubicę Kryl na podwoziu kołowym we współpracy z izraelskim Elbitem. Izraelczycy zgodzili się na transfer technologii i produkcję sprzętu w Polsce, dowiedział się portal polska-zbrojna.plCzytaj też: Armatohaubica kalibru 155 mm Krab 

Umowa między Hutą Stalowa Wola i Elbitem została podpisana kilka tygodni temu. Przewiduje ona, iż prototyp, partia próbna i pierwsza partia seryjna Krylów powstanie na bazie importowanych z Izraela komponentów. Następnie wszystkie części mają być produkowane w Polsce, gdzie odbędzie się również ich montaż.

Jak powiedział portalowi polska-zbrojna.pl prezes HSW Krzysztof Trofiniak, o wyborze oferty Elbitu kosztem francuskiego Nextera, zadecydowała przede wszystkim zgoda Izraelczyków na produkcję sprzętu w Polsce.

Czytaj też: MON wyda na modernizację armii ok. 139 mld – szczegóły nieopublikowanego wystąpienia gen. Cieniucha

HSW prowadzi prace nad kołowym odpowiednikiem armatohaubicy Krab od kilku lat. Huta nie posiadała jednak technologii koniecznej do jego budowy. Dlatego prowadziła rozmowy z dwoma kontrahentami - izraelskim Elbitem i francuskim Nexterem.  To właśnie Elbit był od dawna uważany za faworyta tego starcia.

(MMT)

Komentarze (2)

  1. Zolnierz Szarona

    WP w dobrych rak kupuje sprzted u fachowcow nie u dupkow

  2. mat

    Dlaczego nie czechy i ukraina ?