Reklama

Siły zbrojne

Holenderskie wozy bojowe trafią do Estonii

Fot. Ministerstwo obrony Holandii.
Fot. Ministerstwo obrony Holandii.

Siły zbrojne Estonii pozyskają 44 bojowe wozy piechoty typu CV-90, pochodzące z nadwyżek armii holenderskiej.

Według komunikatu holenderskiego resortu obrony 2 października bieżącego roku podpisano porozumienie, dotyczące szeroko zakrojonej współpracy w zakresie wykorzystania bojowych wozów piechoty CV-90 w siłach zbrojnych Holandii i Estonii. Ostateczny kontrakt na dostawę pojazdów ma zostać podpisany w grudniu bieżącego roku. Estońska armia otrzyma 44 maszyny CV-9035, pochodzące z holenderskich nadwyżek. 

W lutym 2015 roku odbędzie się wspólne ćwiczenie wojsk lądowych Holandii i Estonii, a jednostka holenderskiej armii weźmie udział w defiladzie z okazji estońskiego święta niepodległości, przypadającego 24 lutego. W siłach zbrojnych Holandii pozostanie 149 ze 193 pierwotnie zamówionych wozów CV-9035. Maszyny tego typu są wyposażone między innymi w armatę kalibru 35 mm, zaawansowane systemy dowodzenia, kontroli i kierowania ogniem oraz system ostrzegania o opromieniowaniu wiązką laserową. Istnieje ponadto możliwość instalacji modułów dodatkowego opancerzenia, co pozwala na zwiększenie stopnia ochrony wnętrza.

Siły zbrojne Estonii realizują zakrojony na relatywnie dość szeroką skalę program modernizacji i rozbudowy, a pozyskanie bojowych wozów piechoty dla batalionu zmechanizowanego jest jednym z jego elementów. Holenderska armia przeprowadziła z kolei w ostatnich latach znaczne redukcje stanów liczebnych, z czym wiąże się między innymi wycofanie z eksploatacji wszystkich czołgów Leopard 2A6 i części myśliwców F-16, a także ograniczenie liczby wozów CV-9035, które mają pozostać w służbie.

Reklama

Komentarze (10)

 1. podbipieta

  lepiej mieć bwp y niż ich nie mieć

 2. Adas

  Widac przyjeli wariant iz bezbronnosc ich ochroni. W 1940r. rowniez Holendrzy nie liczyli sie, juz lepiej radzili sobie Belgowie, pomimo iz spadochroniarze latwo zdobyli ich twierdze nie do zdobycia. Nie oszukujmy sie Holandia lata swietnosci ma juz dawno za soba. Szkoda ze Polacy nie kupili tych 2A6.

  1. dsfv

   a kto kupił ?

 3. pytanie

  co Polska powinna kupić za su-22 ? Rafale eurofightery czy brnąć w f-35 a może dokupić następne dywizje f-16 ?

  1. qwas

   70 sztuk JAS-39 Gripen E/F i do tego ok. 70 pocisków Taurus KEPD 350 !

  2. parsifal

   Dokupić F16, jest dobrze znany naszym siłom powietrznym a gama uzbrojenia powietrze-ziemia szeroka. Można by było pozyskać nawet używane efy (w rozsądnej cenie) i dokonać modernizacji (w rozsądnej cenie).

  3. Marcin

   "dywizje F-16"???

 4. sz

  http://bartoszyce24.pl/wiadomosci/item/845-rosjanie-las-przy-polskiej-granicy A co wy Panowie na to ?

  1. Poison

   Przylecą B-52 i zrobią nalot dywany wzdłuż tego korytarza :)

  2. suche bujne slipki

   Nic. Nie ma się czym podniecać, zwykłe działanie propagandowe. Standard rosyjski. Macierewicz ma palnąć jakąś bzdurę i w świat ma pójść wiadomość, że nadal nie kochamy Rosjan.

 5. JZ

  No to brać od nich Leo 2A6 jak chcą się pozbyć !

  1. Wojmił

   jesteś nie na czasie...

 6. pomóż

  "Kuloodporni.org – akcja wsparcia ukraińskich żołnierzy . W ramach akcji pomocy kuloodporni.org Fundacja gromadzi środki, przeznaczane następnie na kamizelki kuloodporne, hełmy i opatrunki CELOX dla ukraińskich żołnierzy i członków Gwardii Narodowej, walczących na wschodzie."

 7. Wojmił

  to chociaż dobrze, że zostaną w NATO i Europie...

 8. Roman

  Zaiste znakomity to sprzęt, szczególnie po ostatnich doświadczeniach z Ukrainy. Jeśli przypadkiem potencjalny przeciwnik będzie miał na wyposażeniu karabiny wyborowe dużego kalibru i dobrze wyszkolonych strzelców to te "okienka" na wieży i to co się za nimi znajduje zostaną szybko "wyłączone" z użycia, a wtedy chyba pozostanie tradycyjny sposób kierowania i dowodzenia tym pojazdem, co już czyni kierowca, a dowódca chyba pozostanie to samo, jeśli nie będzie bał się wyściubić nosa ponad krawędź wieży.

  1. edi

   Ale z ciebie głupek przeciez te okienka jak muwisz mają pancerne pokrywy. Zresztą tak samo moga zrobic snajperzy z drugiej strony i unieszkodliwić ruskie barachło :)

  2. rabarbarus

   Powiem więcej - przeciwnik może dysponować bronią przeciwpancerną, np. PPK, albo co gorsze czołgami. Wystarczy jeden strzał takiego czołgu i ten pojazd zostanie unieruchomiony. Do tego przeciwnik może dysponować minami p-panc. Kilka takich min w kluczowych punktach może wyeliminować taki pojazd. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby byli przeciwnicy dysponujący lotnictwem ze stosownymi PPK (śmigłowce szturmowe) lub rakietami/bombami kierowanymi powietrze-ziemia (samoloty szturmowe lub wielozadaniowe). Mogą oni ostrzelać taki wóz z powietrza i "wyłączyć" go z użycia. W ogóle przeciwnik ma wiele możliwości zaatakowania takiego wozu. Może więc Estonia niech się na wszelki wypadek zupełnie rozbroi...

 9. totenkopf

  cv-90 o ile mi wiadomo nie pływa,a szkoda, bo w warunkach rosyjskich ta cecha jest bardzo przydatna.Cóż to jest 44 używane BWP? ale i tak lepsze to niż szturmowe mercedesy z karabinami

  1. patriota

   Modernizują swoje siły zbrojne na miarę budżetu (325-335 mln euro). Działają szybko i skutecznie w sposób bardzo przemyślany. Holenderskie CV90 jak najbardziej odpowiadają wymaganiom współczesnego pola walki (świetna armata 30mm, zaawansowane SKO). W ten sposób tworzą armię nowocześniejszą o większych możliwościach niż polska (bwp o zerowej wartości bojowej, niezmodernizowane PT-91, czy Leopardy).

  2. vigg

   Lepsze to nic przyjemnie postapili zdecydowanie pozyskujac sprzęt.

  3. Jacek

   A po co Estonii 1000? Te 44 sztuki to i tak lepsze od 100 BWP1. A gdzie miałyby popłynąć? Jedyne do czego będą stosowane w warunkach ESTOŃSKICH to to żeby ruskie czegoś nie przepłynęły. lub do neutralizacji 'zielonych ludzików" Gdyby pojawiły się T-90 i Su-25 to nie będzie mowy jakiś większych ruchach. Armia Estonii ma te same zadania co Armia Poznań we Wrześniu.

 10. ehh

  Puszka na mięso, tylko z Zachodu.

Reklama