Reklama

Siły zbrojne

Holenderskie F-16 trafią do Polski we wrześniu

Samoloty F-16 sił powietrznych Holandii zostaną w okresie od września do grudnia 2014 roku rozmieszczone w bazie w Malborku. Głównym celem ich obecności jest wzmocnienie ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Fot. Senior Airman Thomas Trower/USAF.
Samoloty F-16 sił powietrznych Holandii zostaną w okresie od września do grudnia 2014 roku rozmieszczone w bazie w Malborku. Głównym celem ich obecności jest wzmocnienie ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Fot. Senior Airman Thomas Trower/USAF.

Siły powietrzne Holandii rozmieszczą w Polsce cztery myśliwce F-16 w okresie od września do grudnia bieżącego roku, w ramach działań NATO związanych z sytuacją na Ukrainie.

Zgodnie z komunikatem ministerstwa obrony Holandii, cztery samoloty F-16 stacjonujące na stałe w Volkel zostaną rozmieszczone w bazie w Malborku na okres września do grudnia 2014 roku. Ich głównym zadaniem będzie wsparcie ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, realizowanej przez siły Sojuszu Północnoatlantyckiego w ramach misji Baltic Air Policing. Ponadto, holenderskie F-16 wezmą udział we wspólnych ćwiczeniach z polskimi Siłami Powietrznymi.

Holenderskie F-16 najprawdopodobniej zastąpią więc w Malborku myśliwce sił powietrznych Francji typu Rafale, które mają wspierać ochronę przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii do końca sierpnia bieżącego roku. Co więcej, siły powietrzne Holandii już wcześniej wspierały działania NATO w Europie Środkowo – Wschodniej przez udostępnianie powietrznych tankowców dla samolotów wczesnego ostrzegania AWACS oraz myśliwców NATO wykonujących zadania w regionie.

Decyzja o wydzieleniu myśliwców F-16 sił powietrznych Holandii do działań Sojuszu Północnoatlantyckiego związanych z kryzysem ukraińskim została już zaaprobowana przez holenderski rząd. Działania Holandii mają na celu zademonstrowanie solidarności z sojusznikami oraz wzmocnienie obecności wojskowej Paktu Północnoatlantyckiego w Europie Środkowo - Wschodniej w związku z wydarzeniami na Ukrainie.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Lew

  A po co nam ci latajacy Holendrzy, jak do czego przyjdzie to I tak prysna tchurzliwie jak w Srebrenicy.

  1. xXx

   Akurat Holender na F-16 zestrzelił jednego serbskiego Mig-a 29. A poza tym zainstaluj sobie polskie znaki na klawiaturze web-brygadzisto z ruskiej ambasady.

  2. relax

   No właśnie. Zgadzam się z przedmówcą. Srebrenica. Nic nie zrobili, bali się... Holendrzy to tchórzliwy naród...

 2. BieS

  Brawo! Zapraszamy! Dzięki ambicjom Putina NATO budzi się i pokazuje "kto" rządzi w tej części Europy.

 3. mw

  Nie spodziewalem się. Wychodzi na to, że w średnim terminie oprócz amerykanskiej eskadry w Łasku roeniez w Malborku będziemy gościć klucz europejskich myśliwców.

Reklama